Windows Vista çalıştıran bir mobil bilgisayarı kablosuz bir erişim noktasına bağladığınızda bağlantı veya performans sorunları yaşayabilirsiniz

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 928152 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Windows Vista tabanlı mobil bir PC'yi belirli Wi-Fi "etkin noktalarına" bağladığınızda rasgele bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz. Bu bağlantı sorunları arasında aşağıdakiler bulunur:
 • Kablosuz ağ bağlantısı bırakılır.
 • Düşük performansla karşılaşırsınız.
Bu sorunlarla Windows Vista tabanlı bilgisayar pil gücüyle çalışıyorsa karşılaşırsınız.

Not Bu sorunlarla, Windows Vista tabanlı bir mobil PC'yi küçük ofis/ev ofisindeki (SOHO) veya kurumsal ortamdaki bir kablosuz erişim noktasına (AP) bağladığınızda da karşılaşabilirsiniz.

Neden

Bu sorun Wi-Fi etkin noktası 802.11 güç tasarrufu protokolünü desteklemeyen kablosuz AP'ler veya yönlendiriciler kullanıyorsa oluşur.

Bu sorun Windows Vista'da bulunan güç tasarrufu özellikleri nedeniyle oluşur. Windows Vista'nın mobil bir PC için kullandığı varsayılan güç planı Dengeli güç planıdır. Windows Vista'nın yayım öncesi sürümlerinde, Dengeli güç planını kullanmak üzere yapılandırılmış mobil PC'ler için aşağıdakiler doğrudur:
 • Mobil PC bir güç kaynağına bağlandığında, kablosuz ağ bağdaştırıcısı En Yüksek Performans modunu kullanacak şekilde yapılandırılır. Bu, 802.11 güç tasarrufu modunu kapatır.
 • Mobil PC pil gücüyle çalışıyorken, kablosuz ağ bağdaştırıcısı Orta Düzeyde Güç Tasarrufu modunu kullanacak şekilde yapılandırılır. Bu, 802.11 güç tasarrufu modunu kullanır.
Güç tasarrufu modunu kullanmak üzere ayarlanmış bir 802.11 kablosuz ağ bağdaştırıcısı uyku moduna girmek istediğinde, bağdaştırıcı bunu kablosuz AP'ye bildirir. Bağdaştırıcı bunu kablosuz AP'ye gönderdiğini paketlerindeki veya 802.11 çerçevelerindeki güç tasarrufu seçeneğini ayarlayarak yapar. Bu senaryoda aşağıdaki davranışlar gerçekleşmelidir:
 1. Kablosuz AP güç tasarrufu seçeneği ayarlanmış çerçeveleri aldığında, çerçeveleri gönderen istemci ağ bağdaştırıcısının bir güç tasarrufu durumuna geçmek istediğiniz belirler.
 2. Kablosuz AP bundan sonra istemci ağ bağdaştırıcısına yönlendirilmiş paketleri arabelleğe alır.
 3. İstemci ağ bağdaştırıcısının radyosu açıldığında, istemci ağ bağdaştırıcısı arabelleğe alınmış paketleri almak üzere AP ile iletişime geçer.
Bu davranış kablosuz ağ bağdaştırıcısının daha az güç kullanmasını ve aralıklı olarak doğru zaman uyanarak AP'den ağ trafiğini almasını sağlar.

Kablosuz AP bu özelliği doğru şekilde desteklemiyorsa, istemci ağ bağdaştırıcısının radyosu kapalı olduğunda bile kablosuz AP istemci ağ bağdaştırıcısına paketleri göndermeye devam eder. Bu nedenle bu paketler kaybolur Bu senaryoda, karşılaştığınız belirtiler bu paketlerin kaybolduğu kablosuz bağlantının aşamasına bağlı olarak değişebilir.

ge‡ici ‡”zm

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, aşağıdaki yöntemlerden durumunuza uygun olanını kullanın.

Yöntem 1: Mobil PC'yi güç kaynağına bağlama

Mobil PC'yi bir güç kaynağına bağladığınızda, Windows Vista varsayılan güç planında kablosuz ağ bağdaştırıcısının Orta Düzeyde Güç Tasarrufu olan güç ayarını En Yüksek Performans olarak değiştirir. Bu, 802.11 güç tasarrufu modunu kapatır.

Yöntem 2: Varsayılan güç tasarrufu planını değiştirme

Kablosuz ağ bağdaştırıcısının varsayılan pil gücüyle çalışma güç ayarını değiştirin. Kablosuz ağ bağdaştırıcısını, Windows Vista Dengeli güç planını veya Güç Tasarrufu planını kullanacak şekilde yapılandırıldığında En Yüksek Performans ayarını kullanacak şekilde yapılandırın. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  Başlat düğmesi
  düğmesini tıklatın, Aramaya Başla kutusuna Güç Seçenekleri yazın ve sonra Programlar listesinde Güç Seçenekleri'ni tıklatın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
   Kullanıcı Erişim Denetimi izni
  Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolanızı yazın veya Devam'ı tıklatın.
 2. Seçili güç planının altında Plan ayarlarını değiştir'i tıklatın. Örneğin, Dengeli seçeneği seçilmişse, Dengeli altındaki Plan ayarlarını değiştir'i tıklatın.
 3. Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'i tıklatın.
 4. Güç Seçenekleri iletişim kutusunda, kablosuz Bağdaştırıcı Ayarları'nı genişletin ve sonra Güç Tasarrufu Modunu genişletin.
 5. Pilde'nin yanında görüntülenen listede, En Yüksek Performans'ı tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.

Yöntem 3: "Yüksek performans" güç planını kullanma

Kablosuz ağa bağlandığınızda bilgisayar Yüksek performans güç planı dışındaki bir güç planında çalışıyorsa, el ile güç planını Yüksek performans olarak değiştirin. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  Başlat düğmesi
  düğmesini tıklatın, Aramaya Başla kutusuna Güç Seçenekleri yazın ve sonra Programlar listesinde Güç Seçenekleri'ni tıklatın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
   Kullanıcı Erişim Denetimi izni
  Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolanızı yazın veya Devam'ı tıklatın.

  Not Bildirim alanındaki pil simgesini de sağ tıklatarak da Güç Seçenekleri komutuna erişebilirsiniz.
 2. Yüksek performans'ı tıklatın.

Daha fazla bilgi

Bu soruna geçici bir çözüm için, Kablosuz Bağdaştırıcı Ayarları seçeneğindeki Pilde seçeneği Windows Vista'nın yayımlanan sürümünde değiştirilmiştir. Windows Vista'nın yayın sürümünde, varsayılan Pilde güç tasarrufu ayarı En Yüksek Performans olarak ayarlanmıştır. Bu değişiklik Dengeli güç tasarrufu modunu etkiler. Ek olarak bu değişiklik, pil gücüyle çalışırken bilgisayarın çalışma süresini etkiler. Bu değişiklik pil ile çalışma süresini yaklaşık yüzde iki ile yüzde dokuz arasında azaltır

Not Bu değişiklik Windows Vista'nın mobil PC'lere yüklenmiş özgün donanım üreticisi (OEM) sürümlerine yansıtılmamış olabilir. Bilgisayar üreticileri Windows Vista'nın varsayılan güç ayarlarını kendi kurallarına göre değiştirebilirler

Bu sorunla Windows Vista'da karşılaşmanız daha olası olmakla birlikte, bu sorunla bir Wi-Fi etkin noktasına Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayar kullanarak bağlandığınızda da karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun Windows XP'de oluşma olasılığı daha düşüktür, çünkü Windows XP'deki varsayılan güç tasarrufu modu kablosuz ağ bağdaştırıcısının 802.11 güç tasarrufu modunu etkinleştirmez. Ancak, Windows XP'de bu sorunla karşılaşırsanız, geçici bir çözüm için kablosuz ağ bağdaştırıcısının güç tasarrufu ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, ncpa.cpl yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Ağ Bağlantıları iletişim kutusunda, kablosuz ağ bağdaştırıcısını sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.
 3. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve güç yönetimi ayarlarını değiştirin. Örneğin, Özellik listesinde Güç Yönetimi'ni tıklatın, Değer kaydırıcısını istediğiniz güç yönetimi ayarına sürükleyin ve sonra Tamam'ı tıklatın.

  Not Bu ayarlar kablosuz ağ bağdaştırıcısının üreticisine bağlı olarak değişebilir.

Özellikler

Makale numarası: 928152 - Last Review: 20 Mart 2007 Salı - Gözden geçirme: 1.3
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Windows Vista Ultimate
 • Windows Vista Enterprise
 • Windows Vista Business
 • Windows Vista Home Premium
 • Windows Vista Home Basic
 • Windows Vista Starter
 • Windows Vista Enterprise 64-bit edition
 • Windows Vista Home Basic 64-bit edition
 • Windows Vista Home Premium 64-bit edition
 • Windows Vista Ultimate 64-bit edition
Anahtar Kelimeler: 
kbtshoot kbinfo kbwireless kbnetworkconnectivity kbenv kbbroadband kbprb kbexpertisebeginner kbhardware KB928152

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com