System Windows XP nie wykrywa myszy USB podłączonej do koncentratora USB 2.0

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 893711 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Może wystąpić jeden z następujących symptomów:
  • Po uruchomieniu komputera z systemem Microsoft Windows XP z myszą USB podłączoną do koncentratora USB 2.0 mysz nie zostaje wykryta.
  • Po podłączeniu myszy USB do koncentratora USB 2.0 podłączonego do komputera z systemem Windows XP mysz nie zostaje wykryta.

Przyczyna

To zachowanie może występować wskutek problemu z synchronizacją, który uniemożliwia systemowi Windows XP wykrycie myszy USB.

Obejście problemu

Aby obejść to zachowanie, odłącz mysz USB od koncentratora USB, a następnie podłącz ją ponownie. Jeśli mysz nadal nie została wykryta, ponownie uruchom komputer z systemem Windows XP.

Jeśli mysz USB nadal nie została wykryta, a koncentrator USB nie jest potrzebny do podłączenia innych urządzeń USB, podłącz mysz USB bezpośrednio do komputera.

Jeśli mysz USB nadal nie została wykryta, upewnij się, że sterownik koncentratora USB jest poprawnie zainstalowany i uruchomiony. W tym celu wykonaj następujące czynności:
  1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz tekst Devmgmt.msc, a następnie kliknij przycisk OK.
  2. W Menedżerze urządzeń rozwiń pozycję Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Jeśli sterownik koncentratora USB nie działa poprawnie, na nazwie urządzenia jest wyświetlane żółte kółko z wykrzyknikiem.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy pozycję Główny koncentrator USB, a następnie kliknij polecenie Właściwości.
  4. Na karcie Ogólne upewnij się, że w obszarze Stan urządzenia jest wyświetlany komunikat „To urządzenie działa poprawnie”.
Uwaga Niektóre starsze wersje płyt głównych nie obsługują standardu USB 2.0. Dla systemu BIOS płyty głównej może być dostępna aktualizacja dodająca obsługę standardu USB 2.0. Aby uzyskać więcej informacji o aktualizacjach systemu BIOS, należy się skontaktować z producentem płyty głównej.

Więcej informacji na temat producenta sprzętu można znaleźć w następującej witrynie sieci Web:
http://support.microsoft.com/gp/vendors/pl-pl
Firma Microsoft udostępnia informacje dotyczące sposobów kontaktowania się z innymi firmami, aby ułatwić uzyskanie niezbędnej pomocy technicznej. Informacje tego typu mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Firma Microsoft nie gwarantuje, że informacje dotyczące innych firm są precyzyjne.

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji na tematy pokrewne, kliknij następujący numer artykułu w celu wyświetlenia tego artykułu z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
310575 Zaawansowane porady dotyczące rozwiązywania ogólnych problemów z urządzeniami USB w systemie Windows XP
Aby uzyskać pomoc dotyczącą problemów z urządzeniami w systemie Windows Vista, odwiedź następującą stronę firmy Microsoft w sieci Web:

Właściwości

Numer ID artykułu: 893711 - Ostatnia weryfikacja: 27 stycznia 2014 - Weryfikacja: 4.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Professional
  • Microsoft Windows XP Home Edition
Słowa kluczowe: 
kbprb kbhardware kbusb kbwinservsetup kbqfe kbwinxpsp2fix kbwinxppresp2fix kbfix kbbug KB893711

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com