Bir Tak ve Kullan yazıcı yüklemeye çalıştığınızda için yönetici kimlik bilgileri isteniyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 326473 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Bilgisayarınızda Power Users grubunun bir üyesi olarak oturum açtığınızda "yükleme ve kaldırma aygıt sürücüleri" kullanıcı hakkı olan ve, bir Tak ve Kullan yazıcı bilgisayardaki bir yerel bağlantı noktası için sizden istenebilir yazıcı yükleyebilmeniz için yönetici kimlik bilgileri sağlamak için bağlayın.

Yönetici kimlik bilgilerini sağlarsanız, Yeni Donanım Ekle sihirbazını, yükleme işlemi boyunca size yol gösterir. Yazıcıyı başarıyla yüklemek ek bilgi için istenebilir.

Etmez yönetici kimlik bilgilerini sağlamanız ve yükleme işlemini iptal edin, aşağıdaki hata iletisini alıyorsunuz ve yazıcı sürücüsü yüklenmedi:
Bu bilgisayara donanım yüklemek için yeterli güvenlik ayrıcalığınız yok. Site yöneticisi veya oturum kapatma yönetici yeniden oturum açın ve yeniden deneyin.
Not: yazıcıyı yüklemek için Yazıcı Ekleme Sihirbazı'nı kullanırsanız, yönetici kimlik bilgileri sorulmaz ve bir yazıcı başarıyla yükleyebilirsiniz.

Bazı Tak ve Kullan yazıcılar, kullanıcı müdahalesi yüklenmez. Bazı yeni donanım Ekle Sihirbazı iletileri görebilirsiniz, ancak herhangi bir yönetici kimlik bilgilerini sağlamak üzere istenmez.

Neden

Güvenlik nedenleriyle, Windows XP, bilgisayarın bir aygıtı yüklemek için yönetici olmayan bir kullanıcı izin veremez. Yönetici olmayan kimlik bilgilerini kullanarak oturum açtığınızda "yükleme ve kaldırma aygıt sürücüleri" kullanıcı hakkını yalnızca çalışmakta olan sürücülerin durumunu nonpersistent değişiklik olanak sağlar. Bir değişiklik (örneğin, net start ya da net stop komutu) bilgisayarı yeniden başlattığınızda, kaybolduktan nonpersistent farklıdır.

Bilgisayara bir kalıcı değişiklik yapabilirsiniz, erişim denetim listesi (ACL) belirler. Bilgisayarınızı bir ACL kullanıcı hakları kümesini aynı değil. Yalnızca yönetici grubunun üyeleri, bilgisayara kalıcı değişiklik yüksek bir ACL vardır. (Örneğin, bir aygıtın yüklenmesi) kalıcı bile (örneğin, kayıt defterinde kalıcı bir değişiklik yapmadan veya sabit diskteki yeni bir dosya yükleme) bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra etkin kalır, bir değişikliği farklıdır.

Yazdırma Biriktiricisi, ağ yazıcıların yüklenmesine izin vermek için tasarlanmış bir özellik içerir. Power Users grubunun bir üyesiyseniz, "yükleme ve kaldırma aygıt sürücüleri" kullanıcı hakkı, bu özelliğin bir yazıcı yüklemek için Yazıcı Ekleme Sihirbazı'nı kullanarak yararlanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, yazdırma biriktiricisi yazıcı sürücüsü yüklemek için gereken kalıcı değişiklik proxy'si olarak davranır. Bu nedenle, Windows XP, yazıcıyı yükleyen önce ACL denetimi yapmaz, Tak ve Kullan yüklemesi, yazdırma biriktiricisi kullanmaz. Ancak, yerel bilgisayardaki bağlantı noktasına bir Tak ve Kullan türü yazıcıya bağlandığınızda, Tak ve Kullan yazıcıyı algılar ve sürücüyü yüklemek için Tak ve Kullan kurallarını kullanır. Power Users grubunun bir üyesi olarak oturum açtıysanız, ACL aracılığıyla Tak ve Kullan aygıtı yüklemek için yüksek olduğu için Windows XP için yönetici kimlik bilgileri ister. "Yükleme ve kaldırma aygıt sürücüleri" kullanıcı hakkına sahip olsa bile bu durum geçerlidir.

Durum

Bu davranış tasarım yüzündendir.

Daha fazla bilgi

Windows XP, bir Tak ve Kullan aygıtı yüklemek için kullanabileceğiniz iki yöntem destekler: sunucu tarafı yükleme ve istemci tarafı yükleme. Her iki yöntem de, tek bir bilgisayarda kullanılabilir.

Windows XP, Tak ve Kullan yazıcınızı yüklemek için ek bilgi sağlamak için gerekli olan sunucu tarafı yükleme kullanır. Windows XP aygıtınızın üreticisini, .inf dosyasını ve .pnf dosyasını tam önyükleme bilgileri sağlar ve dosyaları (imzalanmış) güvenilir ise, sunucu tarafı yükleme aygıtı yüklemek için kullanabilirsiniz. Sunucu tarafı yükleme bir yönetici tarafından bir araya gerektirmez.

Windows XP, Tak ve Kullan yazıcınızı yüklemek için ek bilgi sağlamak, varsa, istemci tarafındaki yükleme kullanır. Istemci tarafındaki yükleme işleminde, sürücü dosyalarını, dosyalar ve diğer seçenekleri yolunu seçebilirsiniz. Ancak, Windows XP istemci tarafındaki yükleme kullandığında, yönetici kimlik bilgileri sağlamanız gerekir.

Sunucu-tarafı yüklemeleri

Bir sunucu tarafı yükleme tamamen Tak ve Kullan Yöneticisi tarafından gerçekleştirilen bir aygıt yükleme olur. Bir sunucu tarafı yükleme, yalnızca aşağıdaki koşullar doğru olduğunda oluşabilir:
 • Bir veri yolu sürücü aygıtı algılar ve Tak ve Kullan Yöneticisi'ni bildirir.
 • Tak ve Kullan Yöneticisi aygıtının donanım KIMLIĞIYLE eşleşen donanım KIMLIĞI'ni içeren bir .inf dosyası bulur.
 • .Inf dosyası ve aygıt sürücülerini imzalanmıştır.
 • Windows XP, aygıt için sürücü ortam Yerleşimler için kullanıcıya sormadan bulabilirsiniz (örneğin, işletim sisteminin sürücüleri içerdiği, satıcı tarafından sağlanan bir sürücü önceden yüklenmiş veya satıcı tarafından sağlanan sürücü dosyalarını önceden yüklenmiş olarak).
 • Sınıf yükleyicisi ve aygıt yardımcı yükleyicileri yükleme sonunda özelliklerini açın.
 • Aygıtın .inf dosyasının aygıt etkileşimli yükleme gerektirdiğini göstermez.
 • RunOnce kayıt defteri girdilerini yalnızca çağrıları rundll32.exe dosyası için oluşur.
Bir sunucu tarafı yükleme, kullanıcı için herhangi bir bilgi istemez ve yönetici kimlik bilgileri gerektirmez. Bu yükleme türünü yükleme Tak ve Kullan Yöneticisi tarafından gerçekleştirilir ve kullanıcı modu istemciyle etkileşimi gerekli değildir, "sunucu tarafı" adı verilir.

Istemci tarafı yüklemeleri

Bir istemci tarafı yükleme, bir kullanıcı ile iletişim gerektiren bir aygıt yükleme olur. Bir istemci tarafı yüklemesi, aşağıdaki koşullardan biri doğruysa oluşur:
 • Tak ve Kullan Yöneticisi, aygıtın donanım KIMLIĞIYLE eşleşen donanım KIMLIĞI'ni içeren bir .inf dosyası bulunamıyor.
 • Tak ve Kullan Yöneticisi tüm gerekli sürücü dosyalarını bulamıyor.
 • .Inf dosyasının veya aygıt için sürücü dosyaları imzalanmamıştır.
 • Kullanıcıdan (sürücü dosyalarını, nerede bulabileceğinizi) yükleme hakkında ek bilgi için Windows XP gerekir.
 • Bir sınıf yükleyicisi veya aygıtın co-installer yükleme sonunda özelliklerini açar.
 • Aygıt, veri yolu veya veri yolu sürücüsü, Tak ve Kullan desteklemiyor.
Bir istemci tarafı yükleme, istemci yükleme yazılımı (örneğin, Donanım Ekleme Sihirbazı'nı, Yeni Donanım Bulundu sihirbazını veya aygıt satıcı tarafından sağlanan bir yükleme programı) gerektirir. Aygıtı yüklemek için Kur uygulaması programlama arabirimi (API) istemci yazılımı kullanır ve Tak ve Kullan Yöneticisi'nin gerekli olarak sağlanan Hizmetleri Kur APı'ı kullanır.

Özellikler

Makale numarası: 326473 - Last Review: 29 Mayıs 2007 Salı - Gözden geçirme: 1.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbfix kbprb kbprint KB326473 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:326473

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com