Jednotka CD-ROM pravděpodobně nebude moci přečíst disk CD ve formátu UDF v systému Windows XP

Překlady článku Překlady článku
ID článku: 321640 - Produkty, které se vztahují k tomuto článku.
Rozbalit všechny záložky | Minimalizovat všechny záložky

Příznaky

Počítač nemůže přečíst některé nebo žádné soubory na discích CD nebo DVD, které byl zaznamenány podle standardu systému souborů UDF (Universal Disc Format) společnosti OSTA (Optical Storage Technology Association). Příznaky mohou zahrnovat:
 • Disk není vůbec rozpoznán a jeví se jako prázdný.
 • Při pokusu o přístup k souborům v aplikaci Průzkumník Windows se zobrazí chybové zprávy, například Soubor nebo adresář je poškozen a není čitelný.
 • Některé části videa DVD nemusejí pracovat správně (Příčinou může být také problém s daty videa DVD nebo se softwarem přehrávače, což ale není předmětem tohoto článku).

Příčina

K tomuto problému může dojít z libovolného z následujících důvodů:
 • Používaná verze systému Windows nemusí podporovat verzi UDF, která je použita na disku DVD. Většina disků DVD s obsahem ve formátu UDF 1.02 CD nebo DVD R/RW byla zaznamenána pomocí softwaru, který využívá přetahování myší, obsahuje verzi formátu UDF 1.5 nebo novější. Systém Windows XP podporuje verze formátu UDF 1.02, 1.5 a 2.01.
 • Software pro záznam použitý při vytvoření disku mohl vygenerovat neplatné struktury (které nejsou v souladu se standardem), které některá zařízení pro čtení formátu UDF nemohou přečíst (například ta, která jsou integrována do systému Windows XP). Některé „lisované“ disky DVD-ROM a některé disky DVD-video také obsahují chyby. (Nástroj pro ověření formátu UDF, který vyhledá případné chyby na disku, naleznete v části Odkazy.)
 • Některé programy pro zápis, které používají přetažení myší (například program Direct CD společnosti Adaptec/Roxio), umožňují při formátování disku použít tzv. kompresi. Komprese není součástí standardu UDF společnosti OSTA a takto komprimované disky nemusejí být čitelné každým zařízením pro čtení formátu UDF s výjimkou čtecích zařízení od dodavatele příslušného softwaru.
 • Disky CD-R a DVD-R se mohou jevit jako „otevřené“. Disk musí být před použitím v počítači, ve kterém není nainstalován příslušný software pro zápis, připraven („uzavřen“ nebo „dokončen“).
 • Jednotka nemůže přečíst typ média. Například disky DVD-R nelze přečíst v každé jednotce DVD-ROM. Mnoho jednotek DVD-ROM nemůže přečíst disky DVD-RAM. Tuto potíž lze odstranit pouze výměnou jednotky nebo použitím jiného typu média.
 • Disk může být „špatně zapsán“. Některé kombinace zařízení pro zápis, značek médií a čtecích zařízení nemusejí být kompatibilní.

Jak potíže obejít

Tento problém vyřešíte následujícím způsobem:
 1. Zkontrolujte, zda jste použili nejnovější aktualizaci Service Pack systému Windows. Na webu společnosti Microsoft můžete nalézt opravy hotfix, které byly vydány pro ovladač systému souborů UDFS po vydání nejnovější aktualizace Service Pack.
 2. Jedná-li se o disk s komerčním dílem a verze systému Windows v počítači podporuje formát UDF, obraťte se na dodavatele tohoto díla.
 3. Podporuje-li verze systému Windows v počítači verzi formátu UDF na disku a je-li disk typu Bridge, který je v souladu s normou ISO9660 nebo Joliet (například disky DVD-ROM jsou obvykle typu Bridge), pokuste se otevřít aplikaci Windows Media Player, až bude disk v jednotce. Aplikace Windows Media Player odešle požadavek na příslušný typ systému souborů, který někdy může způsobit, že se disk stane viditelným v systému souborů CDFS.
 4. Zapisujete-li disk sami, zkontrolujte, zda jsou splněny následující podmínky:
  • Máte nejnovější aktualizace softwaru pro zápis.
  • V softwaru pro zápis není vybrána komprese (je-li k dispozici).
  • Disk byl před vyjmutím ze zařízení pro zápis připraven k použití v jiných počítačích (je-li to možné).
  • Verze formátu UDF použitá při zápisu je podporována ve verzi systému Windows, která bude použita při čtení disku.
 5. Nejedná-li se o disk s komerčním dílem, neprovádíte-li zápis na disk sami nebo pokud byl disk zapsán dříve a jeho obsah není jinde k dispozici, postupujte takto:
  1. Obraťte se na dodavatele softwaru pro zápis, který byl použit při zápisu na disk. Někteří dodavatelé poskytují bezplatně software pro čtení disků ve formátu UDF (viz níže v části Další informace), který podporuje nestandardní dodavatelská rozšíření formátu UDF (například kompresi) a ignoruje také chyby ve formátu disku způsobené chybami v sadě pro zápis od příslušného dodavatele.
  2. Nepodporuje-li používaná verze systému Windows formát UDF nebo jeho požadovanou verzi, postupujte stejně jako v předchozím případě.

Další informace

Nejpravděpodobněji se setkáte s formátem UDF na následujících médiích (toto není vyčerpávající seznam):
 • disky DVD-ROM a DVD-video,
 • disky CD-R a DVD, které byly zapsány v určitých uživatelských elektronických zařízeních (jako jsou například videorekordéry s disky DVD nebo digitální kamery),
 • disky CD-R/RW zapsané v zařízení pro zápis v počítači pomocí softwaru pro zápis, který používá přetažení myší,
 • disky DVD-R/RW, DVD+R/RW nebo DVD-RAM, které byly zapsány v zařízení pro zápis v počítači.
Mezi obvyklé balíčky softwaru pro zápis, které využívají přetažení myší nebo přístup k jednotce pomocí písmene, a které mohou generovat disky ve formátu UDF, patří:
 • B's Clip (společnosti BHA),
 • DirectCD (společnosti Adaptec/Roxio),
 • InCD (společnosti Ahead),
 • PacketCD (společnosti CeQuadrat),
 • RecordNow MAX, MyCD, PrimoCD a PrimoDVD (společnosti Veritas),
 • Write DVD! (společnosti Software Architects).
Disky ve formátu UDF mohou být také generovány softwarem pro finální zpracování zápisu (tzv. mastering), který poskytuje většina uvedených dodavatelů softwaru. Funkce pro zápis disků CD (IMAPI) integrovaná v systému Windows XP negeneruje disky ve formátu UDF.

Odkazy

Zařízení pro čtení formátu UDF v systému Windows od společnosti Roxio
http://www.roxio.com/en/support/udfwin/udfwinupdates.html

Nejčastější dotazy týkající se zapisovatelných disků CD
http://www.cdrfaq.org/

Standard UDF společnosti OSTA (Optical Storage Technology Association)
http://www.osta.org (viz nabídka „Specs“)

Software pro ověřování formátu UDF (společnosti Philips Research)
http://www.hitech-projects.com/udf/

Poskytováním kontaktních informací jiných výrobců vám společnost Microsoft pomáhá získat technickou podporu. Tyto kontaktní informace se mohou bez upozornění změnit. Společnost Microsoft neručí za správnost kontaktních informací jiných výrobců.

Produkty jiných výrobců popisované v tomto článku vyrábějí společnosti, které jsou nezávislé na společnosti Microsoft. Společnost Microsoft neposkytuje žádnou záruku (předpokládanou ani jinou) týkající se výkonu a spolehlivosti těchto produktů.

Vlastnosti

ID článku: 321640 - Poslední aktualizace: 13. března 2006 - Revize: 1.1
Informace v tomto článku jsou určeny pro produkt:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Klíčová slova: 
kbenv kberrmsg kbfix kbprb KB321640

Dejte nám zpětnou vazbu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com