Makale numarası: 310575 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Windows XP'de evrensel seri yol (USB) aygıtları için ileri düzey sorun giderme ipuçları anlatılmaktadır.

Denenmesi gerekenler

Bir USB aygıtıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, önce bu yöntemleri deneyin:
 1. Aygıtı çıkarın ve yeniden takın.
 2. Bilgisayar aygıt sürücüsü belirtmenizi isterse, kullanılabilir bir sürücü olup olmadığını öğrenmek için aygıtla birlikte gelen bilgileri okuyun veya üreticinin Web sitesini ziyaret edin.
 3. En son Windows XP düzeltmelerini edinmek için Windows Update'i çalıştırın. Bu işlem tamamlandığında, doğru yüklenip yüklenmediğini görmek için aygıtı takın.
Bu üç yöntemi denemenizden sonra sorun devam ederse, sorunu gidermeye çalışmak için "İleri düzey sorun giderme" bölümünü kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Gelişmiş sorun giderme

Bu bölüm deneyimli bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. İleri düzey sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz, yardım için bir başkasına danışabilir veya destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ln=tr
USB cihazları Tak ve Kullan cihazları olduklarından, bu cihazları denetlemek veya yapılandırmak için yapacağınız çok fazla imkan bulunmamaktadır. Ancak, çoğu USB sorununu aşağıdaki koşullardan birine kadar izleyebilirsiniz:
 • Hatalı çalışan veya yanlış yapılandırılmış donanım
 • Hatalı çalışan, yanlış yapılandırılmış veya eksik aygıt sürücüsü
 • Yanlış eşleşen kablolama
 • Güncel olmayan bellenim veya temel giriş/çıkış sistemi
 • Yanlış yapılandırılmış kök hub
Aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını kullanarak, USB aygıt sorunlarını gidermenize yardımcı olması için bu koşulları tek tek denetleyebilirsiniz.

Düzgün çalışmayan veya hatalı yapılandırılmış donanım

Genellikle, düzgün çalışmayan veya hatalı yapılandırılmış bir cihazı USB bağlantı noktasına takarsanız, bu cihaz bilgisayarın yanıt vermemesine (askıda kalmasına) neden olur. Bu gibi durumların çoğunda, bilgisayarı fiziksel olarak kapatıp yeniden açarak veri yolunu sıfırlamanız gerekir. Hangi cihazın düzgün çalışmadığını veya hatalı yapılandırılmış olduğunu belirlemenin daha zor olabileceğini unutmayın. Doğru çalıştığını bildiğiniz başka bir bilgisayar varsa, aygıtı bu bilgisayara takıp aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı denetleyin.

Aygıt ikincil bir hub'a takılıysa, aygıtı bu hub'dan çıkarın ve doğrudan kök hub'a takın.

Çoğu donanım sorunu (yüksek veya düşük enerji düzeyi, yetersiz bant genişliği, hatalı çalışan veya yanlış yapılandırılmış bellenim vb.) sorun oluşmasına neden olabilir.

Aygıt Yöneticisi'ni denetleyip, kök hub'ın düzgün çalıştığını doğrulayın. Kök hub sarı daire içinde bir ünlem işaretiyle (!) görüntüleniyorsa, BIOS'un kök USB denetleyicisine bir kesinti isteği (IRQ) atadığını doğrulayın. Bu, aygıt sürücüsünün yüklenmesi için gerekir. Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak donanım sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
133240 Aygıt Çakışması Sorunlarını Aygıt Yöneticisi ile Giderme
Kök hub'a taktığınız aygıtların hiçbiri çalışmazsa, veri yolu güç gereksinimlerinin aşılmadığını doğrulayın. USB aygıtlar her bağlantı için en fazla 500 miliamper kullanabilir. Aygıt bundan daha fazla güç çekmeye çalışırsa, ilgili belirtime göre bilgisayar gücü kapatılıp açılıncaya kadar bilgisayarın bu bağlantı noktasını devre dışı bırakabilmesi gerekir (buna bağlantı noktasını "askıya almak" adı verilir). Ayrıca, aygıt 50 miliamperin altında bir güç tüketimine sahipse, bağlantı noktası hiçbir zaman etkinleştirilmez.

USB Kök Hub özelliklerindeki Güç sekmesine bakıp USB veri yolunun güç kullanımını denetleyin.

Düzgün çalışmayan, hatalı yapılandırılmış veya eksik aygıt sürücüsü

USB cihazı taktığınızda, bilgisayar aygıt sürücüsü istemeden cihazı yükleyip yapılandırmalıdır (bunun için, cihazın tanımlanan ve sağlanan sınıf sürücülerinden biri olması gerekir). Bilgisayar bir aygıt sürücüsü isterse, aygıtın üreticisine başvurun ve kullanılabilir bir sürücü olup olmadığını öğrenin.

Yanlış eşleşen kablolama

İki tür USB kablosu vardır; yüksek hızlı ve düşük hızlı. Düşük hızlı kablolarla yüksek hızlı kabloların arasındaki temel fark koruyucu kılıflarıdır. Yüksek hızlı bir aygıtı düşük hızlı bir kabloya takarsanız, uzun mesafelerde sinyal bozulmalarına neden olabilirsiniz.

USB zincirinin doğru çalıştığını doğrulayarak hub'dan güç alması gereken bir aygıtın, güç bağlantısı olmayan bir hub'ın diğer ucundaki zincire takılı olmadığından emin olun. Bu, hub'ın ve zincirin üzerindeki tüm aygıtların askıya alınmasına neden olabilir. Hub güç beslemeli bir hub ise, bu hub'ın güç kaynağının doğru yapılandırılmış olduğunu doğrulayın.

Güncel olmayan bellenim veya BIOS

Tüm USB aygıtların için en önemli unsur bellenimdir. USB aygıtın bellenimi, aygıtla ilgili tüm bilgileri içerir. Bellenimdeki tüm tanımlayıcılar yükleninceye ve kök hub tarafından doğrulanıncaya kadar bağlantı noktası sıfırlanmaz. Bu önemlidir, çünkü yazıcı ve modem gibi öğeler için geçerlidir. Bilgisayarınızın BIOS'u ve her aygıt için en güncel bellenime sahip olduğunuzdan emin olun.

Hatalı çalışan veya yanlış yapılandırılmış bellenimin belirtileri normal dışı olabilir. Genellikle, bir USB aygıtı kaldırıp yeniden eklediğinizde, aygıt yeniden kullanılabilir hale gelir. Ancak aygıt, bu aygıtın ikinci bir kopyası olarak görüntülenebilir ve kendisini Aygıt Yöneticisi'ne de bu şekilde yükler. Bir aygıtın kopyalarını görürseniz, bu aygıtın belleniminin güncel olduğunu doğrulayın. Bu sorunla USB yazıcılar ve modemlerde sık karşılaşılır. Aygıt tarafından bir aygıt sürücüsü yüklendikten sonra sürücüsü olmayan ikinci bir aygıt eklendiğinde aynı nedenle benzer bir sorun oluşur. İkinci aygıt, Aygıt Yöneticisi'nde sarı bir daire içinde bir ünlem işaretiyle görüntülenir. Aygıt doğru şekilde çalışabilir. Ancak, "hayalet" aygıtı oluşturan asıl aygıtı çıkarıncaya kadar hayalet aygıtı kaldıramazsınız. Ayrıca bu sorunu, aygıtın bellenimini veya aygıt sürücüsünü güncelleştirerek giderebilirsiniz.

Hatalı yapılandırılmış kök hub

USB denetleyicileri bir IRQ atanmasını gerektirir. IRQ hattı ataması bilgisayarın BIOS'unda yapılır ve genelde IRQ 9 atanır.

Tüm USB denetleyicilerini kaldırma ve yeniden yükleme

Tüm USB denetleyicilerini kaldırıp yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna sysdm.cpl yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 2. Donanım sekmesini tıklatın.
 3. Aygıt Yöneticisi düğmesini tıklatın.
 4. Evrensel Seri Yol Denetleyicisi öğesini genişletin.
 5. Evrensel Seri Yol Denetleyicisi düğümündeki her bir aygıtı sağ tıklatıp Kaldır'ı tıklatarak aygıtları tek tek kaldırın.
 6. Bilgisayarı yeniden başlatın ve USB denetleyicilerini yeniden yükleyin.
 7. Taşınabilir USB depolama aygıtını takın ve sorunun giderilmiş olup olmadığını sınayın.

Referanslar

887740 Windows XP tabanlı bir bilgisayarda bir USB aygıtını kaldırmaya çalıştığınızda "Rundll32.exe bir sorunla karşılaştı" hata iletisini alıyorsunuz veya USB aygıtı kaldırılıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
884470 USB kamera üzerinden video akışı gerçekleştirdiğinizde "USB Denetleyicisi Bant Genişliği Aşıldı" hata iletisi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
893711 Bir USB 2.0 hub'ına bağlı USB fare Windows XP tarafından algılanmıyor
Burada listelenen makaleler sorununuzu gidermenize yardımcı olmazsa veya bu makalede açıklananlardan farklı belirtilerle karşılaşırsanız, daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'nda arama yapın. Microsoft Bilgi Bankası'nda arama yapmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/?ln=tr
Daha sonra, aldığınız hata iletisinin metnini veya sorunun açıklamasını Destek Ara (KB) alanına yazın.

Özellikler

Makale numarası: 310575 - Last Review: 4 Temmuz 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 6.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbresolve kbenv kbhardware kbinfo kbtshoot KB310575

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com