ID článku: 308582 - Produkty, které se vztahují k tomuto článku.
Rozbalit všechny záložky | Minimalizovat všechny záložky

Na této stránce

ÚVOD

Chcete-li připojit nebo odpojit síťovou jednotku v systému Microsoft Windows XP, můžete použít jeden ze čtyř postupů popsaných v tomto článku. Písmeno označující jednotku můžete namapovat na libovolný sdílený prostředek v síti. Pokud tak učiníte, můžete snadno a rychle získat přístup k tomuto prostředku pomocí uživatelského rozhraní systému Windows XP nebo prostřednictvím příkazového řádku. Každá namapovaná jednotka se zobrazí jako ikona v okně Tento počítač a bude také uvedena v levém podokně Průzkumníka Windows.


Připojení jednotky v okně Místa v síti

 1. Klepněte na tlačítko Start, klepněte na příkaz Místa v síti, klepněte na položku Celá síť a poté poklepejte na položku Síť Microsoft Windows.
 2. Poklepejte na doménu, kterou chcete otevřít.
 3. Poklepejte na počítač obsahující sdílený prostředek, který chcete namapovat. V okně se automaticky zobrazí všechny sdílené prostředky tohoto počítače.
 4. Klepněte pravým tlačítkem na sdílenou jednotku nebo složku, kterou chcete namapovat, a poté klepněte na příkaz Připojit síťovou jednotku.
 5. Klepněte na označení jednotky, které chcete použít, a určete, zda má být tato jednotka znovu připojena při každém přihlášení k počítači.

  Poznámka: K mapování síťových jednotek jsou využívána písmena začínající od Z. Toto písmeno bude použito jako výchozí označení první namapované síťové jednotky. Pokud však chcete používat jiné písmeno než Z, můžete vybrat libovolné označení.
 6. Klepněte na tlačítko Dokončit.

  Otevře se okno s obsahem prostředku, který jste namapovali.

Připojení jednotky v okně Tento počítač nebo v Průzkumníku Windows

 1. Chcete-li připojit jednotku z okna Tento počítač, klepněte na tlačítko Start, pravým tlačítkem myši klepněte na položku Tento počítač a poté klepněte na příkaz Prozkoumat.

  Chcete-li připojit jednotku z Průzkumníka Windows, klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a poté klepněte na příkaz Prozkoumat.
 2. V nabídce Nástroje klepněte na příkaz Připojit síťovou jednotku.
 3. V poli Jednotka klepněte na písmeno, které chcete použít k označení jednotky.
 4. Do pole Složka zadejte cestu UNC k serveru a sdílenému prostředku v následujícím formátu: \\název serveru\název sdíleného prostředku. Můžete také klepnout na tlačítko Procházet a najít počítač i sdílený prostředek.
Namapovat lze sdílené jednotky a sdílené složky. Získáte-li přístup ke sdílené jednotce nebo složce, získáte přístup i k podsložkám, pokud máte potřebná oprávnění. Nelze však namapovat jednotku pro podsložku, která není výslovně nastavena jako sdílený prostředek.


Namapování nebo odpojení jednotky pomocí příkazu Net Use

Příkaz net use lze používat v dávkových souborech a skriptech. Chcete-li namapovat nebo odpojit jednotku pomocí příkazu net use, postupujte takto:
 • Nampování síťové jednotky:
  1. Klepněte na tlačítko Start a potom na příkaz Spustit.
  2. V dialogovém okně Otevřít zadejte text cmd.
  3. Zadejte příkaz net use x: \\název počítače\název sdíleného prostředku, kde x: je písmeno označující jednotku, kterou chcete sdílenému prostředku přiřadit.
 • Odpojení namapované jednotky:
  1. Klepněte na tlačítko Start a potom na příkaz Spustit.
  2. V dialogovém okně Otevřít zadejte text cmd.
  3. Zadejte příkaz net use x: /delete, kde x: je písmeno označující jednotku přidělenou sdílenému prostředku.

Odpojení namapované síťové jednotky

 1. Klepněte na tlačítko Start a potom na příkaz Tento počítač.
 2. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu namapované jednotky.
 3. Klepněte na příkaz Odpojit.
Poznámka: Odpojením namapované jednotky odeberete písmeno označující namapovanou jednotku, které jste přiřadili příslušnému sdílenému prostředku. V okně Místa v síti můžete s tímto prostředkem pracovat i nadále.

Vlastnosti

ID článku: 308582 - Poslední aktualizace: 8. března 2014 - Revize: 5.0
Informace v tomto článku jsou určeny pro produkt:
 • Microsoft Windows XP Professional
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Klíčová slova: 
kbhowtomaster kbenv kbnetwork KB308582

Dejte nám zpětnou vazbu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com