OleDbConnection nesneyi Visual C# .NET ile veri bağlantısı dosyaları nasıl kullanılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 308426 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, bir OLE DB Evrensel veri bağlantısı (.udl) dosyası ADO.NET OleDbConnection nesne bir veritabanı bağlantısı kurmak için kullandığı bağlantı dizesini belirtmek için nasıl kullanılacağı gösterilmektedir.

OLE DB Evrensel veri bağlantısı (.udl) dosyalarını oluşturmak ve bir OLE DB veri kaynağına bağlanmak için kullanılan bir ActiveX Data Objects (ADO) bağlantı dizesi doğrulamak için kullanışlı bir yol sağlar. Bağlantı dizesi bilgilerinin belirli bir .udl uzantılı bir dosya biçiminde kalıcıdır. ADO.NET OleDbConnection nesnenin nesne bir veritabanına bağlanmak için kullanması gereken bağlantı dizesini belirtmek için <a1>ConnectionString</a1> özelliğinde bir .udl dosyası başvuruda bulunabilir. Bağlantı dizesi bilgilerini içeren bir .udl dosyası adını belirtmek için bir bağlantı dizesi <a1>Dosya adı</a1> parametresini kullanın.

.NET Framework sınıf kitaplığı belgelerindeki "OleDbConnection.ConnectionString özelliği" makalesinden alınmıştır aşağıdaki bilgileri Not önemlidir (References) bölümüne bakın):
Microsoft Data Link (UDL) başvuru için UDL başvurusu formunda ConnectionString ekleyin "dosya adı myfile.udl =". Birden fazla UDL bağlantı dizesinde belirtilirse, yalnızca son oluşumu yüklenir. Bir UDL belirtin ve daha sonra OleDbConnection nesne ConnectionString almak için arama, ConnectionString UDL dosyası, dosya içeriği başvurusunu içerir. UDLs içeren bağlantı dizeleri OleDbConnection her açıldığında ayrıştırıldı. Bu performansı etkileyebilir, bir UDL başvuru yapmıyor ConnectionString önerilir.

Örnek oluşturma adımları

Bir Visual C# .NET Konsolu'nu ADO.NET OleDbConnection nesneye bağlantı dizesi bilgilerini belirtmek için bir .udl dosyası'nı kullanan uygulama oluşturmak için şu adımları izleyin:
 1. Bir Microsoft SQL Server veritabanlarınızı bağlayın ve c sürücüsünün kök klasöründe Test.udl adlı bir .udl dosyası oluşturmak için SQL Server OLE DB sağlayıcı kullanın.

  Microsoft Jet 4.0 OLE DB Provider, .udl dosyası, SQL Server veritabanına erişiminiz varsa, bir Microsoft Access 97 veya 2000 veritabanına bağlanmak üzere yapılandırmak için de kullanabilirsiniz.Bir .udl dosyası oluşturma hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  189680ADO ile veri bağlantısı dosyaları nasıl kullanılır
 2. Yeni Visual C# .NET konsol uygulaması açın.
 3. Class1 modülünde <a2>Varsayılan</a2> kodu aşağıdaki kodla değiştirin:
  using System;
  using System.Data;
  using System.Data.OleDb;
  
  namespace DataLink
  {
    class Class1
    {
      static void Main(string[] args)
      {
        OleDbConnection myConnection = new OleDbConnection("File Name = d:\\test.udl");
  
        try
        {
          myConnection.Open();
          if (myConnection.State == ConnectionState.Open)
            Console.WriteLine("Connection opened successfully!");
          else
            Console.WriteLine("Connection could not be established");
        }
        catch(Exception ex)
        {
          Console.WriteLine(ex.Message.ToString());
        }
        finally
        {
          myConnection.Close();
        }
        Console.ReadLine();
   
        return;
      }
    }
  }
  					
 4. Farklı bir adla oluşturulduğu veya onu farklı bir konuma kalıcı OleDbConnection nesnesi <a1>ConnectionString</a1> özelliğini ayarlayan deyim UDL dosyasının yolunu değiştirin.
 5. Uygulamadan içinde Visual Studio. NET'i tümleşik geliştirme ortamı (IDE) çalıştırın. Bir konsol penceresi açın ve gerekir metni görüntülemek, "Bağlantı başarıyla açıldı!" veritabanı bağlantısı kurmak için .udl dosyası bağlantı dizesi bilgilerinin kullanabilmek için OleDbConnection nesne olduğunu göstermek için.
 6. Konsol penceresini kapatmak ve uygulamayı durdurmak için ENTER tuşuna basın.

Referanslar

OleDbConnection.ConnectionString özelli?i hakk?nda daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft .NET Framework sınıf kitaplığı belgelerine bakın:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.data.oledb.oledbconnection.connectionstring.aspx
Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
189680ADO ile veri bağlantısı dosyaları nasıl kullanılır

Özellikler

Makale numarası: 308426 - Last Review: 14 Temmuz 2004 Çarşamba - Gözden geçirme: 3.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft ADO.NET 1.0
 • Microsoft ADO.NET 1.1
 • Microsoft Visual C# .NET 2002 Standard Edition
 • Microsoft Visual C# .NET 2003 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowtomaster kbsystemdata KB308426 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:308426

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com