TCP/IP, Windows XP'de DNS'i kullanacak biçimde nasıl yapılandırılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 305553 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Windows XP TCP/IP'nin Etki Alanı Adı Hizmeti'ni (DNS) kullanacak biçimde nasıl yapılandırılacağı açıklanmaktadır.

TCP/IP nasıl yapılandırılır

TCP/IP'yi yapılandırmak için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın, Ağ ve Internet Bağlantıları'nı tıklatın ve ardından Ağ Bağlantıları'nı tıklatın.
 2. Yapılandırmak istediğiniz ağ bağlantısını sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.
 3. Genel sekmesinde (yerel ağ bağlantısı için) veya Ağ İletişimi sekmesinde (diğer tüm bağlantılar için), Internet İletişim Kuralları (TCP/IP)'yi tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.
 4. Bir DHCP sunucusundan DNS sunucusu adreslerini edinmek istiyorsanız, DNS sunucu adresini otomatik olarak al'ı tıklatın.
 5. DNS sunucusu adreslerini elle yapılandırmak istiyorsanız, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan'ı tıklatın ve ardından Yeğlenen DNS sunucusu ve Diğer DNS Sunucusu kutularına yeğlenen DNS sunucusu ve diğer DNS sunucusu IP adreslerini yazın.

Gelişmiş DNS özellikleri nasıl yapılandırılır

Gelişmiş DNS özelliklerini yapılandırmak için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Gelişmiş'i tıklatın ve ardından DNS sekmesini tıklatın.
 2. Aşağıdaki kısımlarda açıklanan adımları izleyerek DNS özelliklerini yapılandırın:

Ek DNS sunucusu IP adresi nasıl yapılandırılır

Ek DNS sunucusu IP adresini yapılandırmak için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. DNS sunucusu adresleri altında, kullanım sırasına göre Ekle'yi tıklatın.
 2. TCP/IP DNS sunucusu kutusunda, DNS sunucusunun IP adresini yazın ve ardından Ekle'yi tıklatın.

Nitelenmemiş DNS adlarının çözümleme davranışı nasıl değiştirilir

Nitelenmemiş DNS adlarının çözümleme davranışını değiştirmek için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Birincil DNS son ekini ve her bağlantının DNS son ekini ekleyerek nitelenmemiş bir adı çözümlemek için, Birincil ve bağlantıya özgü DNS son eklerini ekle'yi tıklatın. Bunu yapmak için her bağlantı yapılandırılmalıdır. Birincil DNS son ekinin üst son eklerini ikinci düzey etki alanına dek aramak istiyorsanız, Birincil DNS son ekinin üst son eklerini ekle onay kutusunu tıklatıp seçin.
 2. Yapılandırılmış son ekler listesinden son ekler ekleyerek nitelenmemiş bir adı çözümlemek için, Aşağıdaki DNS son eklerini ekle (sırayla)'yı tıklatın ve ardından son ekleri listeye eklemek için Ekle'yi tıklatın.
 3. Bağlantıya özgü DNS son ekini yapılandırmak için, Bu bağlantı için DNS son eki kutusuna DNS son ekini yazın.

DNS dinamik güncelleştirme davranışı nasıl değiştirilir

DNS dinamik güncelleştirme davranışını değiştirmek için, aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanın:
 • Bu bağlantının IP adreslerini ve bilgisayarın birincil etki alanı adını kaydettirmek üzere DNS dinamik güncelleştirmesini kullanmak için, Bu bağlantının adreslerini DNS'e kaydettir onay kutusunu seçin. Varsayılan olarak, bu onay kutusu seçili değildir. Bilgisayarın birincil etki alanı adı, bilgisayar adına eklenen birincil DNS son ekidir. Bu etki alanı adını ve DNS son ekini tam bilgisayar adı olarak birlikte görüntülemek için, Başlat'ı tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın, Performans ve Bakım'ı tıklatın, Sistem'i tıklatın ve ardından Bilgisayar Adı sekmesini tıklatın.
 • IP adreslerini ve bu bağlantının bağlantıya özgü etki alanı adını kaydettirmek üzere DNS dinamik güncelleştirmesini kullanmak için, Bu bağlantının DNS son ekini DNS kaydında kullan onay kutusunu seçin. Varsayılan olarak, bu onay kutusu seçili değildir. Bu bağlantının bağlantıya özgü etki alanı adı, bu bağlantının bilgisayar adına eklenmiş DNS son ekidir.

Sorun giderme

Bilgisayardaki tüm adların DNS dinamik güncelleştirmesini devre dışı bırakmak için, Ağ Bağlantıları'nda, tüm bağlantıların DNS sekmesinde Bu bağlantının adreslerini DNS'e kaydettir ve Bu bağlantının DNS son ekini DNS kaydında kullan onay kutularını temizleyin.

Not Bu yordamı kullanabilmeniz için, bir yönetici veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmalısınız. Bilgisayarınız bir ağa bağlıysa, ağ ilke ayarları da bu yordamı kullanmanıza engel olabilir.

Özellikler

Makale numarası: 305553 - Last Review: 6 Haziran 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 2.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbnetwork kbhowtomaster KB305553

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com