Bilgisayarınızın bellek kapasitesini artırmak nasıl

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 259184 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makale donanımla ilgili sorununuzu açıklamıyorsa, lütfen donanımla ilgili diğer makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki Microsoft Web sitesine bakın:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb457123.aspx
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, bilgisayarınızın bellek kapasitesi veya kullanılabilir rasgele erişim belleği (RAM) artırmak nasıl açıklanır. Daha fazla programları çalıştırabilir, aynı anda, vb. bilgisayarın hızı ve performansı artırmak istediğinizde yararlı olabilir.NOT: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sorun giderme bilgileri içermiyor. Sorun giderme için bu makalede anlatılmayan bilgileri arıyorsanız, aşağıdaki Microsoft Knowledge Base makalesinde listelenen anahtar sözcükleri kullanarak Microsoft Knowledge Base'de yeniden arama:
242450 Microsoft Knowledge Base Anahtar sözcükler kullanılarak nasıl

Daha fazla bilgi

Bilgisayarınızın bellek kapasitesi veya kullanılabilir RAM artırmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

Not: farklı türde bir bilgisayar belleğini olsa da, bu makale yalnızca bilgisayarın RAM ve sanal bellek açıklar.

Bilgisayarınızdaki RAM miktarını artırın

Bilgisayarınıza daha fazla RAM ekleme hakkında bilgi için bilgisayarınızın üreticisine başvurun veya bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın.

Bilgisayarınızdaki RAM Miktarını artırmayı düşünün zaman bilgisayarınıza fiziksel donanım parçası ekleme göz önünde bulundurun. Riskleri, bilgisayarınızdaki donanım bileşenlerini, donanım üreticinize veya sorularınız varsa donanım konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş danışmalısınız şekilde değiştirme ile ilgili olduğunu biliyoruz. RAM, bilgisayarınızın düzgün çalışması anakartınızın gereksinimlerine uymanız gerekir.

Önemli: bilgisayarınızdaki RAM yükseltmeden önce aşağıdaki önlemleri dikkat edin:
 • Bilgisayarınız garanti kapsamında ve kapak bilgisayarınızdan kaldırmak, garanti iptal. Devam etmeden önce daha fazla bilgi için donanım üreticinize başvurun.
 • Bilgisayarınızda yüklü ne kadar RAM belirler. Bunu yapmak için masaüstünüzdeki Bilgisayarım simgesini sağ tıklatın ve sonra Özellikler' i tıklatın. Bilgisayarınızda yüklü olan RAM bilgisayar bölümünde miktarıdır.
 • Gereksinim duyduğunuz ne kadar RAM belirler. Genellikle, varsa, bilgisayarınız yavaşlar, birçok programı açın ya da büyük dosyalarla çalışıyorsanız, daha fazla RAM yüklemek isteyebilirsiniz.
Belirli anakartınız için RAM satın almadan önce aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun isteyebilirsiniz:
 • Kapak bilgisayarınızdan kaldırırsanız, garanti iptal değil emin olmak için yeni donanım yüklemeden önce donanım üreticinize başvurun.
 • Sahibinin el ile veya anakart elle RAM'iniz eşlik veya eşlik olup olmadığını denetleyin.
 • RAM (nanosaniye cinsinden ölçülür) hızını belirler.
 • Bilgisayarın tek satır içi bellek modülleri (SIMM'lerinin) veya çift satır içi bellek modülü (DIMM) kullanıp kullanmadığını belirleyin.
 • Bilgisayar hızlı sayfa modu DRAM (FPM DRAM), genişletilmiş veri çıkışı DRAM (EDO DRAM), EDO DRAM (BEDO DRAM) veri bloğu, zaman uyumlu DRAM (SDRAM) veya RAMBus DRAM (RDRAM) kullanıp kullanmayacağını belirler.
 • Anakart üzerinde pin numarasını belirleyin: 30, 72 veya 168.
 • Anakartınızın üzerinde kullanılabilir açık RAM yuvalarına sayısını belirler.

Sanal bellek ayarlarını değiştirme

Windows Millennium Edition (Me), Windows 98 ve Windows 95 sanal bellek, bilgisayarınızın RAM genişletmek için kullanın. Sanal bellek RAM normalde depolanan veriler için sabit diskinizde geçici depolama alanı olarak kullanarak bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak, Windows etkili bir şekilde ek "sanal" bellek eklemek ve bilgisayarınızın yeteneklerini genişleten ek kaynaklar sağlar.

Uyarı: sanal bellek ayarlarını değiştirebilir, ancak bunlar zaten sizin için varsayılan olarak; yapılandırılır sanal bellek ayarlarını kesinlikle gerekli olmadığı sürece değiştirmeyin. Bu ayarları değiştirmeden önce aynı zamanda, geçerli yapılandırma bilgisini çok dikkat edin, gerekirse özgün ayarları geri yükleyebilirsiniz.

Sanal bellek ayarlarını değiştirmek için:
 1. Masaüstünüzdeki Bilgisayarım simgesini sağ tıklatın ve sonra Özellikler' i tıklatın.
 2. Performans sekmesini tıklatın.
 3. Sanal bellektıklatın ve sonra kendi sanal bellek ayarlarımı belirtmek istiyorum' ı tıklatın.
 4. Sanal bellek için kullanmak istediğiniz sabit diski tıklatın ve sonra sanal bellek düşük ve en yüksek miktarda seçin.
 5. Tamam' ı tıklatın, Tamam' ı tıklatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Not: gerekirse, özgün ayarları geri yükleyebilirsiniz varsa. Bunu yapmak için 1 ile 4 arasındaki adımları yineleyin, ancak adım 3'te (önerilen) sanal bellek ayarlarımı Windows yönetsin ' ı tıklatın.

Özellikler

Makale numarası: 259184 - Last Review: 2 Nisan 2014 Çarşamba - Gözden geçirme: 6.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
Anahtar Kelimeler: 
kbhardware kbhowto kbmt KB259184 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 259184

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com