Použitie nástroja Fdisk a nástroja Format na oblasť alebo rozdelenie pevného disku

Preklady článku Preklady článku
ID článku: 255867 - Zobraziť produkty, ktorých sa tento článok týka.
Rozbaliť všetko | Zbaliť všetko

Na tejto stránke

Súhrn

Tento článok popisuje Fdisk a formátovacie nástroje a ako ich použiť na oblasť alebo rozdelenie pevného disku.

Ďalšie informácie

Ako použiť Fdisk a Format nástroje

Pred inštaláciou operačného systému, musíte najprv vytvoriť primárnu oblasť na pevnom disku (disk 1) na vašom počítači, a potom vo formáte systém súborov pre túto oblasť. Nástroja Fdisk je založeného na MS-DOS nástroj, ktorý môžete použiť na prípravu (oblasti) na pevný disk. Môžete použiť nástroj Fdisk vytvoriť, zmeniť, odstrániť alebo zobraziť aktuálny oddiely na pevnom disku, a potom každý pridelený priestor na pevnom disku (primárne oblasti, rozšírené oblasti alebo logickej jednotky) je priradené písmeno jednotky. Disk 1 môže obsahovať jednu rozšírenú oblasť a druhý pevný disk môže obsahovať primárnu alebo rozšírenú oblasť. Rozšírenú oblasť môže obsahovať jeden alebo viac logických jednotiek systému MS-DOS.

Po použití nástroja Fdisk na oblasti na pevnom disku, pomocou nástroja formát na formát tieto oddiely pomocou systému súborov. Súbor rozdelenie tabuľky FAT súborový systém umožňuje pevný disk akceptovať, ukladanie a načítanie dát. Windows 95 OEM Service Release 2 (OSR2), Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows Millenium Edition a Windows 2000 podporujú súborové systémy FAT16 a FAT32. Keď spustíte nástroj Fdisk na pevnom disku, ktorý je väčší než 512 megabajtov (MB), budete vyzvaní vybrať jeden z nasledovných systémov súborov:
 • FAT16: Tento súborový systém má maximálne 2 gigabajty (GB) pre každý pridelený priestor alebo písmeno jednotky. Napríklad, ak používate systém súborov FAT16 a mať 6-GB pevný disk, môžete mať tri písmená (C, D a E), každý s 2 GB miesta pridelené.Ďalšie informácie o systéme súborov FAT16, kliknite na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
  118335 Maximálna veľkosť oblasti systémom súborov FAT16
 • FAT32: Tento súborový systém podporuje jednotky, ktoré sú až 2 TB vo veľkosti a ukladá súbory na menšie oddiely na pevnom disku ako systém súborov FAT16. To má za následok viac voľného miesta na pevnom disku. Systém súborov FAT32 nepodporuje disky, ktoré sú menšie ako 512 MB.Ďalšie informácie o súborovom systéme FAT32 zobrazíte po kliknutí na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
  154997 Popis súborového systému FAT32
Pri spustení príkazu fdisk a format , Master Boot Record (MBR) a súbor rozdelenie tabuľky sú vytvorené. Rozdelenie tabuľky MBR a súbor uložiť geometria potrebné disku, ktorý umožní pevný disk akceptovať, ukladanie a načítanie dát. Ďalšie informácie o MS-DOS delenie a prehľad geometrie pevného disku, kliknite na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
69912 MS-DOS delenie Zhrnutie


Dôležité aspekty pred môžete použiť Fdisk a formátovania nástroje

Pred použitím nástroja Fdisk a Format, zvážte nasledujúce otázky:
 • Je pevný disk nový? Ak nie, Zobraziť druhú otázku.
  • Tento pevný disk len pevný disk vo vašom počítači (master) alebo je tento pevný disk druhý pevný disk (slave)?
  • Pripravili ste pevný disk pomocou nasledujúcich pokynov výrobcu? Je dôležité nastaviť prepojky a kabeláže podľa úlohy na pevný disk (master alebo slave).
  • Skontrolovali ste, vaše základné input/output system (BIOS), overiť, že podporuje pevný disk alebo druhý pevný disk? Ak nie, nájdete v dokumentácii dodanej s vašej základnej dosky, alebo sa obráťte na výrobcu. Typicky BIOS má auto detekovať pevného disku nastavenie, ktorý nakonfiguruje jednotku, ale mali by ste overiť to, skôr ako budete pokračovať.
  • Aký typ súborového systému chcete použiť? Môžete použiť buď FAT16 alebo FAT32 súborové systémy. Ak si nie ste istí, aký súborový systém, ktorý chcete používať, pozri nasledujúce články v databáze Microsoft Knowledge Base:
   118335 Maximálna veľkosť oblasti systémom súborov FAT16
   154997 Popis súborového systému FAT32
 • Nemá na pevnom disku uložené údaje?
  • Ste zálohovali všetky dôležité dáta? Ak nie, zálohovať dáta predtým, než budete pokračovať. Keď spustíte príkaz fdisk vytvoriť, odstrániť alebo zmeniť oblasť, všetky údaje v tejto oblasti sa natrvalo odstránia. Všimnite si, že môžete zobraziť informácie o aktuálnych oblastiach bez odstránenia uložených údajov.

   Ďalšie informácie o inštalácii nástroja program MSBackup, po kliknutí na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
   152561 Ako nainštalovať Microsoft Backup
   Zobraziť súbor Pomocníka v pomôcke program MSBackup informácie o používaní tejto pomôcky. Ak chcete použiť pomôcku program MSBackup s zariadenia odpojiteľného média, pozri nasledujúci článok v databáze Microsoft Knowledge Base:
   188575 Ako sa zálohovanie zariadenia s vymeniteľnými médiami pomocou Microsoft Backup
   Všimnite si, že zálohovanie nie je súčasťou systému Windows Me.
  • Má pevný disk program na správu diskov alebo prekrytia jednotiek? Ak počítač používa softvér prekrývania jednotiek na Zapnutie podpory veľkých pevných diskov, nepoužívajte nástroja Fdisk, kým máte skontrolovať u výrobcu softvéru. Ak si nie ste istí, pozri nasledujúci článok Microsoft Knowledge Base alebo kontaktujte výrobcu softvéru, pred pokračovaním:
   186057 Ako zistiť, ak Drive Overlay Program je nainštalovaný v systéme Windows
  • Máte k dispozícii diskety alebo disky CD-ROM, ktoré sú potrebné na preinštalovanie softvéru? Uistite sa, že máte softvér tak, že môžete preinštalovať programy po vytvorení oblasti a sformátovaní jednotky. Ak ste si kúpili inováciu určitého programu, uistite sa, že máte plnú verziu pôvodného programu. Mnoho upgradov pre programy vyžadujú kontrolu súladu predtým, než nainštalujete aktualizovaný produkt. Ak nemôžete nájsť pôvodné diskety alebo disky CD-ROM, obráťte sa na výrobcu softvéru pred pokračovaním.
  • Máte aktualizovaný zariadenia zálohované na zariadenia ako je disk, ktorý sa chystáte formát a oblasť? Ak máte nainštalovaný aktualizovaný ovládač pre vaše periférne zariadenia (napríklad modemy, tlačiarne, a tak ďalej), uistite sa, aby ste zálohovali nový ovládač zariadenia ako je disk, ktorý sa chystáte formátovať a rozdeliť tak, že môžete nainštalovať po inštalácii operačného systému.
 • Chcete spojiť viaceré rozšírené oblasti v jednu rozšírenú oblasť? Ak áno, pozri "ako na prerozdelenie a formát rozšírená oblasť a logické disky na pevný Disk" časti v tomto článku.
 • Máte spúšťaciu disketu? Windows 95, Windows 98, Windows 98 Druhé vydanie a Windows Me zobrazí výzva na vytvorenie spúšťacej diskety počas inštalácie. Ak nemáte spúšťaciu disketu:
  1. Vložte prázdnu disketu do disketovej jednotky (jednotka A).
  2. Kliknite na tlačidlo Štart, ukážte na položku nastavenia, kliknite na položku Ovládací Panela potom dvakrát kliknite na ikonu Pridať alebo odstrániť programy.
  3. Kliknite na položku Vytvoriť Disk na karte Spúšťacia disketa .
  4. Po vás vytvoriť spúšťaciu disketu, by ste ju otestovať. Test spúšťaciu disketu, vložte ju do disketovej jednotky a reštartujte počítač. Ak používate počítač so systémom Windows 98, zobrazí sa ponuka spustenie. Ak používate počítač so systémom Windows 95, zobrazí príkazový riadok.
 • Potrebujete reálneho režimu CD-ROM support? Niektoré disky CD-ROM vyžaduje ovládače reálneho režimu. Ak sa chystáte na počítači používať systém Windows 98, spúšťacia disketa obsahuje generické, reálny režim ATAPI CD-ROM a Small Computer System Interface (SCSI) ovládače umožňujú jednotky CD-ROM po štarte z Windows 98 spúšťaciu disketu. Upozorňujeme, že tieto ovládače jednotky CD-ROM nemusia pracovať s všetky jednotky CD-ROM; môžu pracovať ako náhrada, ak nie sú k dispozícii ovládače reálneho režimu CD-ROM, ktoré sú súčasťou jednotky CD-ROM.

  Poznámka: Ak ste vložiť Windows 98 spúšťaciu disketu, reštartujte počítač, nie je možné zmeniť písmeno jednotky CD-ROM (zvyčajne jedno písmeno pred písmeno jednotky zvyčajne bydlisko pretože tam je jednotka RAM pamäte [RAM] vytvoril spúšťaciu disketu), pretože tieto ovládače nefungujú s jednotkou CD-ROM. Pozri si v dokumentácii k hardvéru, alebo požiadajte výrobcu hardvéru získať ovládače jednotky CD-ROM.


Postup vytvárania oblastí a formátovania pevného disku v Master

Dôležité: Ak používate nasledovné kroky na pevnom disku, ktorý nie je prázdny, všetky údaje na pevnom disku sa natrvalo odstránia.

Ako rozdeliť pevný Disk Master

Rozdelenie kapitán pevný disk, spustiť fdisk príkaz:
 1. Vložte spúšťaciu disketu do disketovej jednotky, reštartujte počítač a potom použite jednu z nasledujúcich metód v závislosti od operačného systému. Pre systém Windows 98, Windows 98 Second Edition alebo mi štarte Windows disk:

  1. Keď sa zobrazí ponuka spustenie systému Windows 98, zvoľte Spustiť počítač bez podpory jednotky CD-ROM možnosť menu, a potom stlačte kláves ENTER.
  2. Do príkazového riadka, zadajte fdisk, a potom stlačte kláves ENTER.
  3. Zobrazenie kroku 2.
  Pre systém Windows 95 spúšťaciu disketu:

  1. Do príkazového riadka, zadajte fdisk, a potom stlačte kláves ENTER.
  2. Zobrazenie kroku 2.
 2. Ak pevný disk je väčší než 512 MB, dostanete nasledujúce hlásenie:
  Počítač má väčší než 512 MB disk. Táto verzia systému Windows obsahuje vylepšenú podporu pre veľké disky, výsledkom je efektívnejšie využitie miesta na disku na veľké disky, a umožňuje diskov cez 2 GB formátovať ako jednu jednotku.

  Dôležité: Ak môžete zapnúť podporu veľkých diskov a vytvoriť akékoľvek nové disky na tomto disku, nebudete mať prístup k nové jednotky používajú iné operačné systémy, vrátane niektorých verziách systému Windows 95 a Windows NT, rovnako ako predchádzajúce verzie systému Windows a MS-DOS. Okrem toho diskové pomôcky, ktoré neboli výslovne pre systém súborov FAT32 sa nebude schopný pracovať s diskom. Ak potrebujete prístupovať k disku s inými operačnými systémami alebo staršími diskovými pomôckami, neumožňujú veľký disk podporu.

  Chcete zapnúť podporu veľkých diskov?
  Ak chcete používať systém súborov FAT32, stlačte kláves Y a potom kláves ENTER. Ak chcete používať systém súborov FAT16, stlačte N a potom stlačte kláves ENTER.Ďalšie informácie o súborové systémy FAT16 a FAT32, kliknite na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
  118335 Maximálna veľkosť oblasti systémom súborov FAT16
  154997 Popis súborového systému FAT32
 3. Po stlačení klávesu ENTER sa takto Fdisk Možnosti menu sa zobrazuje:
  1. Create DOS partition or Logical DOS Drive
  2. Set active partition
  3. Delete partition or Logical DOS Drive
  4. Display partition information
  5. Change current fixed disk drive
  Všimnite si, že možnosť 5 je k dispozícii, len ak máte dva fyzické disky v počítači.
 4. Stlačením tlačidla 1 Vyberte Vytvoriť oblasť alebo logickú jednotku systému DOS možnosť menu, a potom stlačte kláves ENTER.
 5. Stlačte 1 Vyberte voľbu Vytvoriť primárnu oblasť systému DOS menu, a potom stlačte kláves ENTER.
 6. Po stlačení klávesu ENTER sa zobrazí nasledovné hlásenie:
  Chcete použiť maximálna dostupná veľkosť pre primárnu oblasť systému DOS?
  Po zobrazení tohto hlásenia, použite jednu z nasledujúcich metód v závislosti od systému súborov, ktoré ste vybrali.

  Systém súborov FAT32

  1. Ak stlačíte Y pre systém súborov FAT32 (v kroku 2) a všetky miesta na pevnom disku bude pridelený na jednotke C, stlačte Y a stlačte kláves ENTER.
  2. Stlačte kláves ESC a potom stlačením klávesu ESC ukončite nástroja Fdisk a vrátite sa na príkazový riadok.
  3. Zobrazenie krok 7.

  Systém súborov FAT16

  Ak stlačíte N pre systém súborov FAT16 (v kroku 2), môžete prijať Predvolená veľkosť 2 GB pre veľkosť oddielu, alebo si môžete prispôsobiť veľkosť oddielu.

  Prijať Predvolená veľkosť:

  1. Ak chcete prvých 2 GB na pevnom disku bude pridelený na jednotke C, stlačte Y a stlačte kláves ENTER.
  2. Stlačením klávesu ESC vráťte do Možnosti menu, a potom Zobraziť krok d v nasledujúcich prispôsobiť veľkosť oddielu"časti".
  Prispôsobiť veľkosť oddielu:

  1. Ak chcete prispôsobiť veľkosť oddielov (písmená) na pevný disk, stlačte N a potom kláves ENTER.
  2. Dialógové okno je zobrazené, v ktorom môžete zadať požadovanú pre primárny oddiel v MB alebo percent na disku veľkosť. Všimnite si, že pre počítače so systémom Windows 98 alebo Windows Me, Microsoft odporúča, aby ste primárny oddiel vo veľkosti aspoň 500 MB. Zadajte veľkosť oblasti, ktorú chcete vytvoriť, a potom stlačte kláves ENTER.
  3. Stlačením klávesu ESC vráťte do Možnosti menu.
  4. Priradiť písmená na ďalšie miesto na pevnom disku, stlačte 1, a potom stlačte kláves ENTER.
  5. Stlačte 2 Vyberte voľbu Vytvoriť rozšírenej oblasti DOS menu, a potom stlačte kláves ENTER.
  6. Zobrazí dialógové okno sa zobrazí maximálny priestor, ktorý je k dispozícii pre rozšírenú oblasť. Môžete upraviť veľkosť oddielu alebo použiť predvolenú veľkosť. Všimnite si, že predvolený maximálny priestor sa odporúča, ale môžete rozdeliť priestor medzi viac písmen jednotiek. Zadajte veľkosť priestoru, ktorý chcete, stlačte kláves ENTER a potom stlačte kláves ESC.
  7. Na Vytvoriť logickú jednotku v rozšírenej oblasti DOS zobrazí sa ponuka. To je menu, ktoré môžete použiť na priradenie zostávajúce miesto na pevnom disku na dodatočné písmená. Zadajte veľkosť priestoru, ktorý chcete priradiť k ďalšej písmeno jednotky v Zadajte veľkosť logickej jednotky v Mbytes alebo percent na disku (%) políčko a potom stlačte kláves ENTER.
  8. Tabuľkou, ktorá uvádza písmeno jednotky, ktoré ste vytvorili a množstvo miesta na tejto jednotke je zobrazený. Ak nie je voľné miesto na pevnom disku, je zobrazený v spodnej časti tabuľky. Opakujte kroky e až g a zobrazí sa nasledujúce hlásenie:
   Všetky voľné miesto v rozšírenej oblasti DOS sa pridelí lokálne jednotky.
  9. Po zobrazení tohto hlásenia, stlačením klávesu ESC vráťte do Možnosti menu.
  10. Ak chcete aktivovať oblasť, z ktorej máte v pláne boot (zvyčajne je to jednotka C), stlačte 2 Vyberte Nastaviť aktívnu oblasť možnosť menu, a potom stlačte kláves ENTER.
  11. Keď sa zobrazí nasledovné hlásenie, stlačte 1, a potom stlačte kláves ENTER:
   Zadajte číslo oddielu chcete aktivovať.
  12. Stlačením klávesu ESC, potom stlačením klávesu ESC ukončite nástroja Fdisk a vrátite sa na príkazový riadok a potom Zobraziť Nasledujúca časť "ako na formátovanie pevného disku" v tomto článku.

Ako formátovať pevný Disk

Po vytvorení partície, musíte formátovať oddiely:
 1. Reštartujte počítač použitím spúšťacej diskety v disketovej jednotky.

  Poznámka: Ak používate systém Windows 95 spúšťaciu disketu, zobrazí príkazový riadok a môžete preskočiť na krok 2. Ak používate systém Windows 98, Windows 98 Second Edition alebo mi spúšťaciu disketu systému Windows, vyberte Spustiť počítač bez podpory jednotky CD-ROM možnosť ponuky, keď je zobrazené menu pri spustení systému Windows 98.
 2. Keď sa zobrazí príkazový riadok, zadajte formát c: /s, a potom stlačte kláves ENTER. Tento príkaz prenáša systémové súbory a sa môže použiť len pri formátovaní disku C (alebo disku "aktívny"). Pre všetky ostatné oddiely, zadajte formát disk: (kde disk je písmeno oddielu, ktorý chcete formátovať).

  Poznámka: Ak dostanete "Zlý príkaz" alebo "chybný názov súboru" chybové hlásenie, možno musíte extrahovať Format.com nástroj na zavádzacej diskete. To urobiť, do príkazového riadka zadajte nasledovný príkaz a stlačte kláves ENTER:
  extrahovať format.com EBD
  Po Format.com nástroj extrahuje na zavádzacej diskete, typ formát c: /s t príkazový formátovať vaše aktívnu oblasť, alebo formát disk: Ak chcete formátovať oblasť, ktorá nie je aktívna oblasť.
 3. Po úspešnom spustení nástroja Format.com, dostanete nasledujúce hlásenie:
  UPOZORNENIE, VŠETKY ÚDAJE NA NON-VYMENITEĽNÝCH DISKU C: SA STRATIA!
  Pokračovať s formátovaním?
 4. Stlačte Y a stlačte kláves ENTER na formát disku C.
 5. Po dokončení postupu formát zobrazí nasledovné hlásenie:
  Menovka zväzku (max. 11 znakov, nechcete stlačte kláves ENTER)?
  Poznámka: Toto je voliteľnou funkciou, ktoré môžete použiť na zadanie názvu jednotky. Môžete buď typ 11-znak meno pre jednotku, alebo môžete nechať prázdne stlačením klávesu ENTER.
Informácie o tom, ako rozdeliť logické jednotky a rozšírenú oblasť, zobrazte sekciu "ako na prerozdeliť a formát rozšírený oddiel a logické disky z Hard Disk" v tomto článku.

Ako prerozdelenie a formátu Slave pevný Disk

Ako rozdeliť pevný Disk Slave

Ak chcete pridať druhý pevný disk (slave disk) do vášho počítača, musíte sa uistiť, že sú prepojky na master (originál) a otrokom (nový disk) sú nastavené podľa pokynov výrobcu najprv tak, že váš počítač dokáže detekovať pevné disky. Overte, či je hardvér správne nainštalovaný, a potom postupujte nasledovne:
 1. Kliknite na tlačidlo Štart, ukážte na položku spustiťa potom napíšte príkaz (Všimnite si, že príkaz cmd funguje iba na počítačoch so systémom Windows 2000).
 2. Do príkazového riadka, zadajte fdisk, a potom stlačte kláves ENTER. Sa zobrazí nasledujúca ponuka:
  1. Create DOS partition or Logical DOS Drive
  2. Set active partition
  3. Delete partition or Logical DOS Drive
  4. Display partition information
  5. Change current fixed disk drive
  Všimnite si, že možnosť menu 5 je k dispozícii, len ak máte dva fyzické disky v počítači.
 3. Stlačte 5 a potom stlačte kláves ENTER. Keď to urobíte, výber zmení fyzický disk 1 (master) na fyzický disk 2 (slave).
 4. Stlačením tlačidla 1 Vyberte Vytvoriť oblasť alebo logickú jednotku systému DOS možnosť ponuky, stlačte kláves ENTER, stlačte 2 Vyberte voľbu Vytvoriť rozšírenej oblasti DOS menu a stlačte kláves ENTER. Keď urobíte vášho slave disk rozšírenú oblasť systému MS-DOS, písmená nemení. Napríklad, ak prvý disk obsahuje C oblasť a oblasť D, stáva slave disk D Ak nastavíte slave disk ako rozšírená oblasť. Ak ste tento krok preskočiť a jednoducho vytvoriť ďalšiu primárnu oblasť systému MS-DOS slave jednotky, Nová jednotka stáva jednotke D a čo používa sa jednotka D, zmeny na jednotku E.
 5. Môžete rozdeliť disk slave aby ostatné logické jednotky, rovnako ako ty s jednotkou pôvodnej predlohy. Ak váš počítač nedokáže rozpoznať nový disk, budete musieť pridať nasledujúci riadok do súboru Config.sys, kde disk je list, ktorý je väčší ako posledné písmeno jednotky v počítači (vrátane jednotky CD-ROM):
  LASTDRIVE =disk
 6. Po skončení používania nástroja Fdisk, formátovanie nové oddiely tak, že ich môžete použiť. Po stlačení klávesu ESC ukončite nástroj Fdisk, reštartujte počítač a spustite systém Windows.

Ako formátovať pevný Disk Slave

Ak chcete formátovať novú oblasť alebo oblasti, použite jednu z nasledujúcich metód v závislosti od systému súborov. Systém súborov FAT16:
 1. Dvakrát kliknite na ikonu Tento počítač, kliknite pravým tlačidlom myši na oblasť, ktorú ste práve vytvorili, kliknite na Formát, kliknite na plnýa potom kliknite na tlačidlo Štart.
 2. Po formáte postup je kompletná, kliknite na tlačidlo OK zatvorte dialógové okno.
Systém súborov FAT32:
 1. Kliknite na tlačidlo Štart, ukážte na položku programy, ukážte na príslušenstvo, ukážte na Systémové nástroje, kliknite na položku Konvertor jednotky (FAT32)a potom kliknite na tlačidlo ďalej.
 2. V poli jednotky kliknite na jednotku, ktorú chcete konvertovať na systém súborov FAT32.
 3. Kliknite na tlačidlo ďaleja potom kliknite na tlačidlo OK.
 4. Kliknite na tlačidlo ďalej, kliknite na tlačidlo ďaleja potom kliknite na tlačidlo ďalej .
 5. Po dokončení procesu konverzie, kliknite na tlačidlo Dokončiť.
Poznámka: Nepoužívajte prepínačom, ktorý ste použili pri nastavení jednotky C. Všetko, čo potrebujete urobiť, je formát disku, alebo disky tak, že ich môžete použiť (napríklad, ak ste vytvorili dvoch nových písmená, musíte obidva disky vo formáte).

Informácie o tom, ako rozdeliť logické jednotky a rozšírenú oblasť, pozri oddiel "ako na prerozdeliť a formát rozšírený oddiel a logické disky z Hard Disk" v tomto článku.


Ako rozdeliť a formátovať rozšírené oblasti a logické jednotky pevného disku

Použite postup v tejto sekcii zmeniť veľkosť alebo kombinovať rozšírené oblasti a logické jednotky. Uistite sa, že máte spoľahlivé zálohovanie dôležitých dát, ktoré máte na rozšírené oblasti a logické jednotky, pred pokračovaním. Ak chcete spojiť celý pevný disk v jednom oddielu, použite kroky v časti "ako sa oddiel a formát Master pevný Disk" v tomto článku.

Ako zmeniť oblasti, rozšírené oblasti a logické jednotky

Poznámka: Ak použijete túto metódu, dva alebo viac oddielov sú ponechané na pevnom disku, primárny oddiel (zvyčajne je to jednotka C) a jednu rozšírenú oblasť. Aj keď používate systém súborov FAT32, je 8-GB oddiel obmedzenia pokiaľ môžete získať inováciu systému BIOS, ktorý plne podporuje prerušenie 13 rozšírenia. Ďalšie informácie o Prečo je limit 8 GB, po kliknutí na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
153550 Pevný Disk obmedzený na 8-GB oddiel
Ak máte pevný disk, ktorý je väčší ako 8 GB a nepoužívate disk prekrytie program alebo softvér pre správu diskov, musíte rozdeliť a formátovať priestor, ktorý je zostávajúce po vytvorení každej 8-GB oddiel:
 1. Vložte spúšťaciu disketu do disketovej jednotky, reštartujte počítač a potom použite jednu z nasledujúcich metód v závislosti od operačného systému. Pre systém Windows 98, Windows 98 Second Edition alebo mi štarte Windows disk:

  1. Keď sa zobrazí ponuka Spustenie systému Windows 98 , zvoľte Spustiť počítač bez podpory jednotky CD-ROM možnosť menu, a potom stlačte kláves ENTER.
  2. Do príkazového riadka, zadajte fdisk, a potom stlačte kláves ENTER.
  3. Prejdite na krok 2.
  Pre systém Windows 95 spúšťaciu disketu:

  1. Do príkazového riadka, zadajte fdisk, a potom stlačte kláves ENTER.
  2. Prejdite na krok 2.
 2. Ak pevný disk je väčší než 512 MB, dostanete nasledujúce hlásenie:
  Počítač má väčší než 512 MB disk. Táto verzia systému Windows obsahuje vylepšenú podporu pre veľké disky, výsledkom je efektívnejšie využitie miesta na disku na veľké disky, a umožňuje diskov cez 2 GB formátovať ako jednu jednotku.

  Dôležité: Ak môžete zapnúť podporu veľkých diskov a vytvoriť akékoľvek nové disky na tomto disku, nebudete mať prístup k nové jednotky používajú iné operačné systémy, vrátane niektorých verziách systému Windows 95 a Windows NT, rovnako ako predchádzajúce verzie systému Windows a MS-DOS. Okrem toho diskové pomôcky, ktoré neboli výslovne pre systém súborov FAT32 sa nebude schopný pracovať s diskom. Ak potrebujete prístupovať k disku s inými operačnými systémami alebo staršími diskovými pomôckami, neumožňujú veľký disk podporu.

  Chcete zapnúť podporu veľkých diskov (A/N)?
  Ak chcete používať systém súborov FAT32, stlačte kláves Y a potom kláves ENTER. Ak chcete používať systém súborov FAT16, stlačte N a potom stlačte kláves ENTER.Ďalšie informácie o súborové systémy FAT16 a FAT32, kliknite na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
  118335 Maximálna veľkosť oblasti systémom súborov FAT16
  154997 Popis súborového systému FAT32
 3. Po stlačení klávesu ENTER sa takto Fdisk Možnosti menu sa zobrazuje:
  1. Create DOS partition or Logical DOS Drive
  2. Set active partition
  3. Delete partition or Logical DOS Drive
  4. Display partition information
  5. Change current fixed disk drive 
   (this option is only available if you 
    have two physical hard disks in the computer)
 4. Stlačte číslo 3 a potom stlačte kláves ENTER. Sa zobrazí nasledujúca ponuka:
  1. Delete Primary DOS Partition
  2. Delete Extended DOS Partition
  3. Delete Logical DOS Drive(s) in the Extended DOS Partition
  4. Delete Non-DOS Partition
 5. Stlačte číslo 3 a potom stlačte kláves ENTER.
 6. Na Odstrániť logickú v rozšírenej oblasti DOS zobrazí sa obrazovka s graf, ktorý popisuje atribúty pevný disk, ako je znázornené v nasledujúcom príklade.
  Zbaliť túto tabuľkuRozbaliť túto tabuľku
  DRVOznačenie zväzkuMBSystémVyužitie
  D:(Používateľom definované) 2047 FAT16 100 %
  E:(Používateľom definované) 2047 FAT16 100 %
  F:(Používateľom definované) 2047 FAT16 100 %
  G:(Používateľom definované) 2047 FAT16 100 %
  H:(Používateľom definované) 2047 FAT32 17 %
  I:(Používateľom definované) 1498 NEZNÁMY 13 %


  Celková veľkosť rozšírenej oblasti DOS je XXX Mbytes (1 MB = 1048576 bajty).

  UPOZORNENIE! Údaje v jednotke odstránenej logickej DOS sa stratia.

  Čo disk chcete odstrániť? Zadajte písmeno jednotky, ktorú chcete odstrániť, a potom stlačte kláves ENTER.
 7. Po zobrazení výzvy zadajte menovku zväzku jednotky, zadajte menovku zväzku, ak disk obsahuje menovku zväzku.

  Poznámka: musíte zadať presné označenie alebo ak neexistuje žiadne menovku zväzku, stlačte kláves ENTER. Ak zadáte nesprávny názov, zobrazí nasledujúce hlásenie:
  Menovka zväzku sa nezhoduje.
  Zadajte menovku zväzku?
  Ak zadáte správne menovku, zobrazí nasledujúce hlásenie:
  Ste si istý (A/N)?
  Predvolená odpoveď na túto správu je N. Musíte stlačiť Y a potom stlačením klávesu ENTER odstrániť jednotku. Slová "Jednotka vypúšťa" sú zobrazené v grafe vedľa písmeno jednotky, ktoré ste odstránili.
 8. Opakujte kroky 3 až 7, až kým neodstránite všetky disky, ktoré chcete odstrániť. Až budete hotoví, stlačte kláves ESC. Ak odstránite všetky logické jednotky, dostanete správu "Žiadne logické jednotky definované" a graf písmen, ktorý zmenil alebo zmazané. Stlačením klávesu ESC pokračovať.

  Poznámka: Ak chcete zmeniť veľkosť logickej jednotky alebo jednotky tým, že je väčšie alebo menšie, tak urobiť teraz. Ak chcete odstrániť rozšírenú oblasť, pozri krok 11.
 9. Stlačením tlačidla 1 Vyberte Vytvoriť oblasť alebo logickú jednotku systému DOS možnosť ponuky menu Fdisk Možnosti , stlačte číslo 3, vyberte Vytvoriť logickú jednotku v rozšírenej oblasti DOS možnosť ponuky od Vytvoriť oblasť alebo logickú jednotku systému DOS menu, a potom stlačte kláves ENTER. Keď to urobíte, hlásenie "Overenie jednotky integritu" s dokončenie percento pult.

  Poznámka: Ak použijete tento krok, rozšírenú oblasť nie je odstránená, logickú jednotku alebo jednotky v rozšírenej oblasti sa odstránia. Nemusíte odstrániť rozšírenú oblasť, zmeniť veľkosť logické jednotky. Napríklad, ak máte jednu logickú jednotku v rozšírenej oblasti a chcete urobiť dva logické jednotky, odstrániť logickú jednotku a najprv vytvoriť dva logické jednotky v rozšírenej oblasti. Všimnite si, že ste stále obmedzená na celkový priestor v rozšírenej oblasti.
 10. Po dokončení postupu overenia jednotky, zobrazí nasledujúce hlásenie:
  Celková veľkosť rozšírenej oblasti DOS je XXX Mbytes (1 MB = 1048576 bajtov)

  Maximálny priestor pre logickú jednotku je XXX Mbytes (X %)

  Zadajte veľkosť logickej jednotky v Mbytes alebo percent na disku (%).
  "Maximálna MB k dispozícii" je predvolená veľkosť, však môžete zmeniť číslo Ak zadáte číslo pre veľkosť oddielu, ktorý chcete vytvoriť, a potom stlačte kláves ENTER. Stlačením klávesu ESC, stlačením klávesu ESC ukončite nástroja Fdisk a vrátite sa na príkazový riadok a potom Zobraziť krok 11.
 11. Ak chcete odstrániť rozšírenú oblasť systému MS-DOS, stlačte kláves ESC na návrat do ponuky Fdisk Možnosti . Stlačte 3 na výber Odstrániť oblasť alebo logickú jednotku systému DOS možnosť ponuky, stlačte kláves ENTER, stlačte 2 Vyberte voľbu Odstrániť rozšíriť oblasť DOS menu a stlačte kláves ENTER.
 12. Obrazovke zobrazuje aktuálne pevné diskovej jednotky a informácie o ňom. Rozšírená oblasť je uvedené v stĺpci Typ. Napríklad:
  Partition Status Type Volume Label     Mbytes System  Usage
  C:     1 A   PRI  DOS   (your label) 1200  FAT16  50%
  2         EXT  DOS   (your label) 1200  UNKNOWN 50%
  
  Total disk space is 2400 Mbytes (1 Mbyte = 1048576 bytes)
  Tiež dostanete nasledujúce upozornenie:
  UPOZORNENIE! Údaje v odstránenej rozšírenej oblasti DOS sa stratia.

  Prajete si pokračovať (A/N)?
 13. Stlačte kláves Y a potom stlačením klávesu ENTER odstrániť oblasť. Zobrazí nasledovné hlásenie:
  Rozšírená oblasť DOS odstránené
  Stlačením klávesu ESC pokračovať
  Poznámka: Ak sa pokúsite odstrániť vaše rozšírenú oblasť systému MS-DOS, predtým, než odstránite všetky logické jednotky, nasledujúce chybové hlásenie:
  Nemôžete odstrániť rozšíriť oblasť DOS, zatiaľ čo existujú logické jednotky.
  Ak vám toto chybové hlásenie, opakujte kroky 3 až 6 a potom vykonajte kroky 9 a 10 sa odstrániť rozšírenú oblasť systému MS-DOS.

  Fdisk Možnosti menu sa zobrazuje. Ak necháte disku unpartitioned na pevnom disku, systém Windows môže Zobraziť plnú veľkosť pevného disku, len veľkosť priestoru, ktorý je k dispozícii.

  Dôležité upozornenie: po Fdisk možnosti zmeniť alebo odstrániť oddiely, údaje, ktoré sa v oblasti vypúšťa a nemôže byť obnovený. Byť veľmi istý, že ste pochopili tento postup, než sa pokúsite ho nasledovať. Ak chcete začať s čisté konfi­ alebo ak chcete opakovať aktuálnu konfiguráciu, zálohovať všetko, čo je dôležité, aby ste pred použitím nástroja Fdisk.
 14. Ak chcete využiť voľného miesta na pevnom disku, musíte formátovať disky. Keď ste úspešne spustiť Format.com utilita, dostanete nasledujúce hlásenie:
  UPOZORNENIE, VŠETKY ÚDAJE NA NON-VYMENITEĽNÝ DISK DRIVE X: SA STRATIA!
  Chcete pokračovať s formátovaním (A/N)?
  Stlačte Y a stlačte kláves ENTER na formát disku.
 15. Po dokončení postupu formát zobrazí nasledovné hlásenie:
  Menovka zväzku (max. 11 znakov, nechcete stlačte kláves ENTER)?
  Poznámka: Toto je voliteľnou funkciou, ktoré môžete použiť na zadanie názvu pre pevný disk. Môžete buď zadajte 11-znak meno pre jednotku, alebo ponechajte prázdne a stlačte kláves ENTER.Často kladené otázky

 • Otázka: Prečo nemá nástroja Fdisk iba oddiel 2 GB priestoru naraz?

  Odpoveď: Ak môžete len oblasť 2 GB priestoru naraz, môže mať stlačení N, keď ste boli vyzvaní k zapnúť podporu veľkých diskov, alebo môže byť spustená verzia systému Windows, ktorá nepodporuje systém FAT32. Ak používate systém Windows 95 alebo skôr na vašom počítači, musíte vytvoriť viac oddielov použiť celý disk veľkosti.

  Poznámka: Ak používate maloobchodnú verziu systému Windows 95 nie je možné inovovať na systém Windows 95 OSR2.Ďalšie informácie o verzii systému Windows 95 alebo Windows 98, kliknite na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
  158238 Ako určiť verziu Windows 95/98/Me v prevádzke
 • Otázka: mám softvér, ktoré je väčšie ako 504 MB limit. Ju používať?

  Odpoveď: Na zabezpečenie kompatibility, informujte sa u výrobcu softvéru skôr, ako použijete akýkoľvek softvér pre správu diskov.
 • Otázka: mám softvér alebo pomôcky, ktoré podporujú jednotky väčšie ako 504MB limit, mali používať?

  Odpoveď: Áno, môžete kopírovať Windows 95 alebo Windows 98 inštalácie z starého pevného disku na nový pevný disk. Ďalšie informácie o tom, ako kopírovať Windows 95 alebo Windows 98 inštalácie na nový pevný disk, kliknite na nasledovné číslo článku publikovaného v databáze Microsoft Knowledge Base:
  166172 Duplikácia inštalácie Windows 95/98 na nový pevný Disk
  Všimnite si, že nemôžete použiť metódy opísané v tomto článku sa kopírovať Windows 95 alebo Windows 98 inštalácie na viacerých počítačoch. Microsoft podporuje len štandardný postup inštalácie, ako je popísané v dokumentácii produktu Windows 95 a Windows 98.

Vlastnosti

ID článku: 255867 - Posledná kontrola: 12. mája 2013 - Revízia: 33.0
Informácie v tomto článku sa týkajú nasledujúcich produktov:
 • Microsoft Windows 95
Kľúčové slová: 
kbenv kbhardware kbhowto kbsetup w2000setup kbmt KB255867 KbMtsk
Strojovo preložené
DÔLEŽITÉ: Tento článok bol preložený pomocou softvéru na strojový preklad od spoločnosti Microsoft, nie prekladateľom. Spoločnosť Microsoft ponúka články preložené prekladateľmi aj strojovo preložené články, vďaka čomu máte možnosť prístupu ku všetkým článkom databázy Knowledge Base vo svojom jazyku. Strojovo preložený článok však nie je vždy perfektný. Môže obsahovať chyby týkajúce sa slovnej zásoby, syntaxe alebo gramatiky, podobne ako cudzinec môže robiť chyby, keď rozpráva vašim jazykom. Spoločnosť Microsoft nenesie zodpovednosť za akékoľvek nepresnosti, chyby alebo škody spôsobené akýmkoľvek nepresným prekladom obsahu alebo jeho použitím zo strany zákazníkov. Spoločnosť Microsoft softvér na strojový preklad pravidelne aktualizuje.
Pokiaľ chcete vidieť anglickú verziu článku, kliknite sem: 255867

Odošlite odozvu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com