Jak zobrazit a přenést role FSMO v grafickém uživatelském rozhraní

Překlady článku Překlady článku
ID článku: 255690 - Produkty, které se vztahují k tomuto článku.
Rozbalit všechny záložky | Minimalizovat všechny záložky

Na této stránce

Souhrn

Doménová struktura systému Windows 2000 obsahuje pět rolí FSMO (Flexible Single Master Operations). Roli FSMO lze v systému Windows 2000 přenést dvěma způsoby. Tento článek obsahuje informace o tom, jak přenést všech pět rolí FSMO pomocí modulů snap-in konzoly MMC (Microsoft Management Console). Jedná se o tyto role:
 • Hlavní server schémat: Jeden držitel role hlavního serveru v jedné doménové struktuře. Držitel role FSMO hlavního serveru schémat je řadič domény zodpovědný za aktualizace ve schématu adresářů.
 • Hlavní server názvů domén: Jeden držitel role hlavního serveru v jedné doménové struktuře. Držitel role FSMO hlavního serveru názvů domén je řadič domény zodpovědný za provádění změn v oboru názvů adresáře založeném na doméně v celé doménové struktuře.
 • Hlavní server infrastruktury: Jeden držitel role hlavního serveru v jedné doméně. Držitel role FSMO infrastruktury je řadič domény zodpovědný za aktualizaci identifikátoru SID a rozlišujícího názvu v odkazu na objekt mezi doménami.
 • Hlavní server relativních ID (RID): Jeden držitel role hlavního serveru v jedné doméně. Držitel role FSMO hlavního serveru relativních ID (RID) je jeden řadič domény zodpovědný za zpracování požadavků fondu RID ze všech řadičů domény v dané doméně.
 • Emulátor primárního řadiče domény: Jeden držitel role hlavního serveru v jedné doméně. Držitel role FSMO emulátoru primárního řadiče domény je řadič domény systému Windows 2000, který se pracovním stanicím, členským serverům a řadičům domény, které používají starší verze systému Windows, inzeruje jako primární řadič domény. Jedná se také o hlavní prohledávač domény, který zároveň zpracovává neshody v heslech.
Další informace o rolích FSMO v systému Windows 2000 naleznete v následujícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base:
197132 Role FSMO ve službě Active Directory systému Windows 2000 (Tento článek může obsahovat odkazy na anglický obsah (dosud nepřeložený).)
Poznámka: Aby bylo možné úspěšně provést kroky v tomto článku, musíte být členem skupiny Enterprise Administrators.

Přenos rolí FSMO pomocí nástrojů konzoly MMC

Všech pět rolí FSMO lze v systému Windows 2000 přenést prostřednictvím nástroje MMC. Aby fungoval, musí být oba počítače k dispozici on-line. Pokud již počítač neexistuje, je třeba roli převzít. K převzetí role je nutné použít nástroj Ntdsutil. Další informace získáte v následujícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base:
255504 Převzetí nebo převod rolí FSMO na řadič domény pomocí nástroje Ntdsutil.exe
(Tento článek může obsahovat odkazy na anglický obsah (dosud nepřeložený).)

Přenos rolí specifických pro domény: hlavní server relativních ID, primární řadič domény s rolí hlavního operačního serveru a hlavní server infrastruktury

 1. Klepněte na tlačítko Start, přejděte na příkaz Programy, přejděte na položku Nástroje pro správu a potom klepněte na položku Uživatelé a počítače služby Active Directory.
 2. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu u položky Uživatelé a počítače služby Active Directory a poté klepněte na příkaz Připojit k řadiči domény.POZNÁMKA: Tento krok je třeba provést, pokud nepracujete v řadiči domény, na který chcete roli přenést. Tento krok nemusíte provádět v případě, že jste již připojeni k řadiči domény, jehož roli chcete přenést.

 3. Klepněte na řadič domény, který bude novým držitelem role, a pak klepněte na tlačítko OK.
 4. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Uživatelé a počítače služby Active Directory a poté klepněte na příkaz Hlavní operační server.
 5. V dialogovém okně Změnit Hlavní operační server klepněte na příslušnou kartu (RID, PDC nebo Infrastruktura) pro roli, kterou chcete přenést.
 6. V dialogovém okně Změnit Hlavní operační server klepněte na tlačítko Změnit.
 7. Klepnutím na tlačítko OK potvrďte, že chcete roli přenést.
 8. Klepněte na tlačítko OK.
 9. Klepnutím na tlačítko Storno zavřete dialogové okno.

Přenos role hlavního serveru názvů domén

 1. Klepněte na tlačítko Start, přejděte na příkaz Programy, přejděte na položku Nástroje pro správu a potom klepněte na položku Domény a vztahy důvěryhodnosti služby Active Directory.
 2. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Domény a vztahy důvěryhodnosti služby Active Directory a pak klepněte na příkaz Připojit k řadiči domény.POZNÁMKA: Tento krok je třeba provést, pokud nepracujete v řadiči domény, na který chcete roli přenést. Tento krok nemusíte provádět v případě, že jste již připojeni k řadiči domény, jehož roli chcete přenést.

 3. Klepněte na řadič domény, který bude novým držitelem role, a pak klepněte na tlačítko OK.
 4. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Domény a vztahy důvěryhodnosti služby Active Directory a poté klepněte na příkaz Hlavní operační server.
 5. V dialogovém okně Změnit Hlavní operační server klepněte na tlačítko Změnit.
 6. Klepnutím na tlačítko OK potvrďte, že chcete roli přenést.
 7. Klepněte na tlačítko OK.
 8. Klepnutím na tlačítko Storno zavřete dialogové okno.

Přenos role hlavního serveru schémat

Roli můžete přenést pomocí nástroje schémat. Musí však být zaregistrována knihovna Schmmgmt.dll, aby byl nástroj schématu k dispozici jako modul snap-in konzoly MMC.

Registrace nástroje schématu

 1. Klepněte na tlačítko Start a potom na příkaz Spustit.
 2. Zadejte příkaz regsvr32 schmmgmt.dll a klepněte na tlačítko OK. Měla by se zobrazit zpráva s informacemi o tom, že registrace byla úspěšná.

Přenos role hlavního serveru schémat

 1. Klepněte na tlačítko Start a na příkaz Spustit, zadejte příkaz mmc a pak klepněte na tlačítko OK.
 2. V nabídce Konzola klepněte na příkaz Přidat nebo odebrat modul snap-in.
 3. Klepněte na tlačítko Přidat.
 4. Klepněte na možnost Schéma služby Active Directory.
 5. Klepněte na tlačítko Přidat.
 6. Klepnutím na tlačítko Zavřít zavřete dialogové okno Přidat samostatný modul snap-in.
 7. Klepnutím na tlačítko OK přidejte modul snap-in do konzoly.
 8. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Schéma služby Active Directory a pak klepněte na příkaz Změnit řadič domény.POZNÁMKA: Tento krok je třeba provést, pokud nepracujete v řadiči domény, na který chcete roli přenést. Nemusíte ho provádět v případě, že jste již připojeni k řadiči domény, jehož roli chcete přenést.

 9. Klepněte na položku Zadat řadič domény, zadejte název řadiče domény, který bude novým držitelem role, a pak klepněte na tlačítko OK.
 10. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Schéma služby Active Directory a poté klepněte na příkaz Hlavní operační server.
 11. V dialogovém okně Změnit hlavní server schémat klepněte na tlačítko Změnit.
 12. Klepněte na tlačítko OK.
 13. Klepněte na tlačítko OK.
 14. Klepnutím na tlačítko Storno zavřete dialogové okno.

Odkazy

Další informace o souvisejícím tématu získáte v následujícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base:
324801 Jak zobrazit a přenést role FSMO v systému Windows Server 2003

Vlastnosti

ID článku: 255690 - Poslední aktualizace: 2. prosince 2005 - Revize: 2.1
Informace v tomto článku jsou určeny pro produkt:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Datacenter Server
Klíčová slova: 
kbenv kbhowtomaster KB255690

Dejte nám zpětnou vazbu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com