Vysvetlenie k textu „Lorem ipsum dolor sit amet“, ktorý sa nachádza v Pomocníkovi pre program Word

Preklady článku Preklady článku
ID článku: 114222 - Zobraziť produkty, ktorých sa tento článok týka.
Rozbaliť všetko | Zbaliť všetko

SUHRN

V Pomocníkovi pre program Microsoft Word je možné nájsť slovné spojenie „Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer“. Toto slovné spojenie vyvoláva dojem, že ide o inteligentný citát z latinčiny. V skutočnosti ide o nezmysel.

DALSIE INFORMACIE

Aj keď toto slovné spojenie nič neznamená, jeho história siaha do dávnej minulosti. Toto slovné spojenie používajú typografi už po celé stáročia, aby na ňom predviedli charakteristické vlastnosti svojich písiem. Dôvod jeho používania spočíva v tom, že pri použití písmen a rozstupov písmen v týchto kombináciách sa najlepšie odhalí hrúbka, dizajn a ďalšie dôležité vlastnosti rezu písma.

Časopisu Before & After, ktorý sa v roku 1994 týmto textom zaoberal v jednom zo svojich čísel, sa podarilo vypátrať, že slovné spojenie „Lorem ipsum ...“ pochádza zo skomoleného znenia úryvku z diela de Finibus Bonorum et Malorum, rozpravy o teórii etiky, ktorú napísal Cicero v roku 45 pred n. l. Pasáž „Lorem ipsum ...“ je odvodená od textu, ktorého znenie je nasledovné: „Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit ...“, čo je možné voľne preložiť ako: „Niet nikoho, kto by miloval bolesť ako takú, kto by ju vyhľadával a chcel by ju pociťovať len preto, že ide o bolesť...“.

V 16. storočí tento Cicerov text prevzal jeden tlačiar a použil ho na strane so vzormi typov písma. Odvtedy sa tento na latinčinu sa ponášajúci text používa v tlačiarenskom priemysle ako štandard pre fiktívny text. Pred príchodom éry elektronického publikovania museli grafickí návrhári imitovať návrhy úpravy zakresľovaním kľukatých čiar, ktoré označovali text. Nástup samolepiacich štítkov s predtlačeným textom „Lorem ipsum“ so sebou priniesol realistickejší spôsob označovania miest na strane, na ktoré sa má vložiť text.

ODKAZY

Before & After, 4. ročník, 1. vydanie.
MicroNews, 13. ročník, 19. vydanie.

Vlastnosti

ID článku: 114222 - Posledná kontrola: 28. apríla 2008 - Revízia: 4.0
Informácie v tomto článku sa týkajú nasledujúcich produktov:
  • Microsoft Office Word 2007
  • Microsoft Office Word 2003
  • Microsoft Word 2002 Standard Edition
Kľúčové slová: 
kbhelp kbinfo kbinterop KB114222

Odošlite odozvu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com